Diversen De luchttotoprospectie die J. Semey uit Evergem in België sinds een reeks van jaren uitvoert in samenwerking met de Rijksuniversiteit te Gent (prof. dr. J. Bourgeois) heeft ook in heel Zeeuws- Vlaanderen veel nieuwe vindplaatsen opgeleverd. Zie bijvoorbeeld: J. Bourgeois en J. Semey, 1993: 'Uit de lucht speuren naar archeologische sporen. Luchtfotografie in Vlaanderen en Zeeland', Nehalennia, afl. 95, 7-16). Een deel van de opnames zijn gemaakt op verzoek van ROB-correspondent A. de Kraker uit Axel die een historisch proefschift voorbereidt over het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. In Jaarverslag ROB 1989 is een overzicht gegeven van de aard van de crop- en soil-marks die in het gebied worden aangetroffen. De 'oogst' over de periode 1990 tot juni 1992 bedraagt 1034 dia's. De dia's hebben betrekking op meer dan 200 vindplaatsen. Inmiddels is een aanvang gemaakt met het beschrijven van de dia's. Begonnen is met de terreinen in de gemeente Aardenburg in verband met de ruilverkaveling die daar binnenkort in uitvoering wordt genomen. Hoewel uiteraard veldcontrole plaats zal moeten vinden om meer inzicht te verkrijgen in de aard, conservatietoestand en datering van de terreinen, kan nu al met zekerheid worden aangenomen dat een groot aantal vindplaatsen zeer interessant is. Vooral de 'moated sites' scoren in aantal hoog. Bij Heille, gem. Aardenburg, is vermoedelijk het complete grondplan ontdekt van een mottekasteel met voorburcht. Zwartboek Een structureel probleem vormt het grote aantal telefonische meldingen van graafwerkzaamheden die op het PDB in Middelburg binnenkomen. Door de krappe personeelsbezetting is het onmogelijk hierop systematisch te reageren door het uitvoeren van een verkenning. Dit heeft tot gevolg dat veel melders gedesillusioneerd raken en in het vervolg niet meer de moeite nemen te bellen. Een tweede structureel probleem vormt de groep van relatief kleine noodopgravingen (minder dan twee weken). Het is in een steeds kleiner aantal gevallen mogelijk hiervoor een beroep te doen op ROB-middelen en - menskracht, waardoor een vorm van zelfregulering optreedt. In veel gevallen wordt namelijk dientengevolge op voorhand besloten niet tot actie over te gaan. Onbekend is hoeveel waardevolle informatie hierdoor wordt gemist. 24

Nehalennia | 1995 | | pagina 26