sociëteit. Het boek wordt besloten met naamlijsten van bestuur en leden van 1795 tot heden. J. Adriaanse, De kroniek van Arne- muiden 1870-1948 en De kroniek van Arnemuiden 1795-1869 (z.p., z.u.; eigen beheeruitgaven, respectievelijk 1992 en 1994), geen ISBN, prijs 40,- per deel (te verkrijgen of te bestellen bij Boekhandel De Ridder, Langstraat 73, Arnemuiden). Tot de oudste vormen van de West- europese geschiedschrijving behoren heiligenlevens en kronieken. In kro nieken worden in chronologische vorm allerlei zaken uit heden en vooral verleden bijeengebracht, die de sa mensteller van belang acht. In de Middeleeuwen waren er nogal wat monniken onder de kroniekschrij vers. De heer J. Adriaanse uit Goes is geen kloosterling, maar hij verzet met de uitgaven over zijn geboorte plaats Arnemuiden wel monnikenwerk! Als eindjaar voor zijn kronieken koos hij 1948 omdat vanaf die tijd gespro ken kan worden van een normalisering van het leven na de Tweede Wereld oorlog. Vanaf 1948 'werkt hij terug' in de tijd. Zijn in 1992 verschenen kroniek vangt aan met 1870, de tijd van de afdamming van het Sloe en de aanleg van de spoorwegverbinding tussen Goes en Middelburg/Vlissin- gen. Per jaar zijn allerlei zaken (bevolkingsaantallenbenoemingen verbouwingen, financiële gegevens, de vissersvloot, de soms schrijnen de armoede enz.) met betrekking tot Arnemuiden opgenomen. De samen steller benutte hiervoor plaatse lijke en andere archieven (o.a. ver handelingen van de gemeenteraad, kerkeraadsnotulen)kranten, jaar verslagen e.d.. Zo is een schat aan gegevens met betrekking tot de plaatselijke geschiedenis bijeenge bracht. In 1994 zag de tweede kro niek (over de periode 1795-1869), met als bijlage o.m. een register van eigendommen uit 1806, het licht. Momenteel werkt de heer Adriaanse aan een derde deel, dat de periode 1700-1795 zal omvatten. Het geheel zal naar mijn idee nog aanmerkelijk aan waarde winnen als er indices (op personen en zaken) aan de delen worden toegevoegd. De reeds ver schenen boeken zijn kloeke gebonden uitgaven (van achtereenvolgens 270 en 352 pagina's), voorzien van tal rijke bijpassende illustraties (o.m. afkomstig uit de collectie van G. de Nooijer)Zij vormen voor genealogen, heemkundigen en allen die in de ge schiedenis van Arnemuiden zijn geïnteresseerd een ware 'Fundgrube'. P.W.S. J. de Ruiter, Hoedekenskerke. Dorp tussen zeedijk en zaaidijk (Goes: De Koperen Tuin, 1995; uitg. i.o.v. het gemeentebestuur van Borsele). 64 blz., afbn. lit. opg., naamreg. ISBN 90 72138 38 4. Prijs 29,90. Uitgeverij De Koperen Tuin en de gemeente Borsele verdienen een pluim voor de zeer verzorgde uitgave van dit boek. Een stevige band in de inmiddels bekende huisstijl van de Goese uitgeverij omvat 64 pagina's informatie over dit oude Zuidbeve- landse dorp, afgewisseld met haar scherp afgedrukte kaarten, tekenin gen en foto's in een aantrekkelijke lay-out. Probeert men zo misschien impliciet een dam op te werpen tegen de voortwoekerende bruine plaatjes met inhoudsloze praatjes uit Hulst? De auteur laat zien dat over een be scheiden plek als Hoedekenskerke toch een enorme hoeveelheid gegevens te presenteren is. Hij heeft alle ge publiceerde bronnen over Hoedekens kerke geraadpleegd en deze waar nodig aangevuld met archiefonderzoek. De aldus gevonden gegevens zijn in 28 thematische hoofdstukken gegroe peerd, afgewisseld door kaders met opgaven van predikanten, baljuws, burgemeesters en schoolmeesters. De opzet is daardoor nogal fragmen tarisch, de lezer mist een chronolo gische lijn of een ruim thematisch kader, dienend als bindmiddel van de 28 onderwerpen die de auteur in even zovele hoofdstukken behandelt. Zo komen aan de orde de voormalige 34

Nehalennia | 1995 | | pagina 36