IN GESPREK MET PETER DIELEMAN Rinus Willemsen De komende Dialectdag staat in het teken van de muziek en speciaal van de combinatie dialect en muziek. We vonden dr. L. Grijp van het P. J. Meertens Instituut in Amsterdam bereid een inleiding over dit onderwerp te houden. Twee Zuidbevelandse troubadours zullen deze dag met zang en muziek opluisteren. Engel Reinhoudt is een oude bekende voor de trouwe bezoekers van onze Dialectdagen. Peter Dieleman treedt bij ons voor de eerste keer op. We introduceren hem graag in ons kwartaalblad. 'In 1980 werkte ik mee aan de eerste uitgave van Zeeland plat, een succesvolle lp', aldus Peter. 'Ik werkte toen nog met het duo De Schompen, dat het jaar daarop de lp Ons stoke zelf jenever uitbracht. Deze plaat was al snel uitverkocht. Er is nog steeds veel vraag naar.' Vóór deze tijd was Peter actief in en buiten Zeeland met Engelstalige muziek. Hij trad vooral op tijdens jeugdavonden. 'Nee, een echte professionele muziekopleiding heb ik nooit gehad. Ik heb mezelf alles aangeleerd: het gitaarspelen, muziek componeren en teksten schrijven.' Vooral in de beginperiode was de invloed van de blues en de Ierse en Amerikaanse folk erg groot. Langzamerhand is de invloed van de eigen Zeeuwse taal groter geworden. Dat is ook te zien aan de titels Tien jaer kwiet (1991) en Hrenslinden, een cd die in 1993 verscheen. Hrenslinden Peter is opgegroeid in Wilhelminadorp. Dat is niet alleen te horen aan zijn dialect, maar ook te merken aan de onderwerpen die hij in zijn liedjes behandelt. Op de hoes van Hrenslinden staat aan de voorkant een fraaie kleurenfoto van een grenslinde die zich prachtige aftekent tegen een strakblauwe lucht. Op de achterzijde van de hoes staat dezelfde grenslinde in de sneeuw. De invloed van de seizoenen vinden we terug in 'Zummer in de Zak' en 'Zummer in Zeeland'. Het eerste lied begint dan ook met de regels: In de hröte vekansie dan hè me op pad Oe vedder oe liever zö simpel is dat Ik ok hereisd ja dat heef ik hrif toe 't was leuk toen ak joeng was, mè noe word ik moe van die bomvolle stranden En die vreed werme landen En 't kost 'n vermohen zö 'n ende van uus Dus as iedereen weg haet bluuf ik lekker tuus In dit lied komt de 'gekte' der vakantiereizen aan de orde. De zanger laat hier zien, dat ook Zeeland mooi is, datje eigenlijk niet ver hoeft te reizen om mooie dingen te zien. Zeker in de zomer is er op het platteland veel te bekijken: kinderen die zwarte bessen plukken, een vrouw in klederdracht die de tuin op orde maakt en een man die zijn huisje aan het verbouwen is, aldus Dieleman. In 'Zummer in Zeeland' - waar heb ik die titel vroeger meer gehoord? - wordt de draak gestoken met de stroom toeristen die onze provincie bezoekt en die ieder jaar groter wordt. Zummer in Zeeland, 'nfile bie Rilland Zimmer f rei, en zwart kampere Zummer in Zeeland, je troep in de hoskant In 't stiltehebied je böötj 'afmere Ze komme mi horden, nehere de borden Wirrom mój' toerisme nog stimuleren? De titel van de cd is, zoals we zagen, Hrenslinden. Grenslinden zijn op Zuid- Beveland vertrouwde elementen in het landschap. Ze markeren soms belangrijke historische punten. De bomen zijn bakens in het landschap, en waard om behouden te blijven. Peter bezingt de waardevolle gebruiken en symbolen in het dialect van het grenslindengebied. Hij weet ook, dat op Zuid- Beveland de tijd niet stil kan blijven staan. 'De invloed van het Nederlands via scholen, radio en televisie is enorm groot. Maar ik spreek altijd in Zeeland, als het even kan, mijn eigen dialect. Kijk, het is natuurlijk onzinnig als ik in Utrecht ben en daar een zakje zwarte beiers zou vragen. Dat gaat nu eenmaal niet', zegt Peter. Heel blij is hij met een medium als Omroep Zeeland. Het is wel jammer dat er bij de programmamakers nog te weinig oog en oor is voor de muziek van Zeeuwse zangers en zangeressen. 'Dat is gewoon een gemiste 17

Nehalennia | 1995 | | pagina 19