Een artistieke visie op de Walcherse landing der Vikingen in 837 (Keivin Wilson). zijn en hierboven in het kort geschetst, liet gegeven dat in zo'n betrekkelijk korte tijd zoveel burgen zijn gebouwd, mag deze suggestie ondersteunen. Op archeologische gronden is de stelling van Van der Graaf om nog een reden niet staande te houden. Archeologisch baseert Van der Graaf zich op het volgende: 'Dal de frappant gelijkvormige Deense borgen zijn 'afgekeken van de Zeeuwse burgen (aldus de Deense opvatting), alleen omdat de datering van de palen daar een eeuw jonger aangeef l dan de palen hier. kan ik niet serieus nemen. De oude palen waren na een eeuw vergaan en vervangen door nieuwe, zoals wel meer verwaarloosde versterkingen na verloop van tijd weer zijn opgeknapt.'** Uit dit citaat blijkt dat Van der Graaf de archeologie niet serieus neemt. Deense archeologen hebben door dendrochronologisch onderzoek aangetoond dat de Deense burgen zijn gebouwd in de winter van 980-981 (Trelleborg) en 979-980 (Fyrkat). ongeveer een eeuw na de totstandkoming van de Zeeuwse burgen dus. De twee andere Deense borgen Aggersborg en Nonnebakken worden rond diezelfde tijd gedateerd, de regeringsperiode van koning Harald Blauwtand. Kruisbestuiving archeologie en historie liet verhaal van de kip en het ei (wie was er het eerst) kreeg een andere dimensie door het archeologisch onderzoek. Onder andere dit onderzoek en de daaraan gekoppelde conclusies hebben ervoor gezorgd dat veel meer duidelijk is geworden over die roerige periode. Door historici opgezette hypothesen en behaalde resultaten uit bronnenonderzoek konden zo worden getoetst aan de resultaten van archeologisch onderzoek. Dit onderzoek niet serieus nemen kan natuurlijk niet. Alsof (Zeeuwse en Deense) archeologen niet in staat zijn de bodem te 'lezen' waarin zij werken. Alsof de Denen in hun tijd de oude palen (allemaal!) keurig netjes uit de grond hebben getrokken - rechtstandig, zodat geen vuiltje in het paalgat zou komen of restje hout zou achterblijven, want toekomstige archeologen zouden die zeker vinden - en nieuwe palen erin hebben gezet! Nee. wie een serieuze tak van wetenschap niet ernstig neemt en omwille van de eigen hypothese feiten negeert, kan zelf niet serieus worden genomen. De vraag waar de Denen (Vikingen) verbleven toen ze in Zeeland voor kortere of 16

Nehalennia | 1995 | | pagina 18