langere tijd bivakkeerden is bij mijn weten nog niet te beantwoorden. Hoe hun winterkampen en 'vloolstations' eruit zagen evenmin. Misschien dat zowel historici als archeologen in de toekomst ook deze vragen kunnen beantwoorden. Conclusie De Deense burgen zijn gebouwd rond 980, een eeuw later dan de burgen in Noord- I;rankrijk, België en Nederland. Dit is door archeologisch onderzoek aangetoond. Historisch onderzoek heeft aangetoond dat de Deense burgen zijn gebouwd in de regeringsperiode van Harald Blauwtand. De zuidelijke burgen zijn aangelegd in het laatste kwart van de 9de eeuw, vermoedelijk na 879 (het begin van de 'regering' van de Vlaamse graaf Boudewijn II); in elk geval wat Domburg betreft na 881 (dendrochronologisch onderzoek), wat betreft de Noord-Franse en Vlaamse burgen vóór 891 (waarin sprake is van 'kort geleden aangelegde burgen') en wat mij betreft na 885 (het jaar waarin Godfried werd vermoord en een machtsvacuüm ont stond). Het zijn dus niet de invallende Vikingen geweest die deze burgen hebben aangelegd, maar de bewoners van deze streken. *Voorzilter Archeologische Werkgemeenschap Nederland, afdeling Zeeland.0 '[aldus de Deense opvatting)' was een redactionele toevoeging. Noten 1 C. van der Graaf. 'Ken Vikingvlootstationop heide Scheldeoevers: een antwoord'. Nehalennia afl. 107. 1996. 8-10. 2. P. A. Menderikx, 'De ringwalburgen in het mon- dingsgebied van de Schelde in historisch perspectief, in: R.M. van Heeringen. P.A. Henderikx en A. Mars (red.). Vroeg - Mi dde leen w ringwalburgen in Zeeland (Goes 1995). 3. R.M. van Heeringen e.a., a.w. 4. Van Heeringen e.a., a.w., 39. 5. Henderikx, a.w.. o.a. 90. 6. Van Heeringen e.a.. a.w.. 39. 7. Henderikx, a.w.. 91, 95 en 99. 8. Enige literatuur waaruit de Deense opvattingen blijken: Bent Schiermer Andersen, Trelleborg - en borg fra Vikingetiden (Slagelse 1990). De schrijver van deze folder legt een relatie tussen de bouw van de Trelleborg en die van de burgen in de Hollandse kustvlakte. Hij suggereert dat de Hollandse burgen gebouwd zijn door Vikingen, naar voorbeeld uit eigen land of door andere mensen die de Deense burgen hebben gezien en impli ceert daarmee dat de Deense burgen ouder zijn. De Trelleborg dateert hij op de winter van 980-981Poul Norlund: Trelleborg (Slagelse |ca. !990|). De schrijver van deze folder geeft aan dat de Trelleborg en de andere Deense borgen niet, zoals eerder werd beweerd, zijn gebouwd om een invasie van Engeland voor te bereiden, maar veeleer om óf sluimerende interne onlusten te bedwingen (dwangburgen) óf om de Denen te beschermen tegen in die tijd opdringende Duitse legers (vlucht- en/of verdedigingsburgen). Else Roes- dalil, The Vikings (1992; Engelse vertaling van Vikinge rnes Verden. Kopenhagen 1987). Roesdahl schrijft in dit boek: 'Architectural models for the fortresses have been sought all over Europe and in the east. A number of circular fortresses along the coasts of Holland and Belgium have some common features; Souburg, on the island of Walcheren in The Netherlands, has a circular wall with gates at the four points of the compass ass well as streets connecting opposite gateways, but there are many differences, such as the type of houses, and its precise date is not known. The Danish fortres ses and those in 77ie Netherlands may have been based on the same model, but if so. it was freely adapted, as the building materials and the design of the houses at Trelleborg (in Sjaelland) and at Fyrkat and Aggersborg were Scandinavian.' (pp. 138-139) Deze schrijfster lijkt hier impliciet aan te nemen dat beide burgtypes uit dezelfde tijd stammen, namelijk rond 980. Op pagina 202 schrijft zij echter: 'In 890 a Viking army attempted to exploit internal strife in independent Brittany but finally suffered defeat and went northwards. In 891 they were defeated by the German King Amu If at the Dyle, a tributary of the Schelde, and that year some newly built fortresses are mentioned. These may very well have been some of the large circular fortresses on the coast of what is now northern France. Belgium and Zeeland in southern Holland, among them Souburg on the island of Walcheren.' Hiermee lijkt zij weer aan te geven dat de zuidelijke burgen ouder zijn dan de Deense. Zij baseert zich in haar boek meer op histo risch dan op archeologisch onderzoek. Zie ook- Fyrkat.En jysk vikingeborg. I: Olaf Olsen og Holger Schmidt, Borgen og bebyggelsen; II: Else Roesdahl, Oldsagerne og gravpladsen (Köbenhavn 1977). 9. Met dank aan Eric Spijkerboer voor het ter hand stellen van Deense informatie. 1 7

Nehalennia | 1995 | | pagina 19