De Ruiter en De Vries. De presentatie van Liedjes van het Zeeuwse Land was dit jaar georgani seerd op een lokatie die nou niet direct voor de hand lag, nl. Het Loze Vissertje aan het Coese Sas te WilhelminadorpNiets ten nadele van dit Loze Vissertje, maar in vergelij king met vorig jaar in de Burgerzaal van het Middelburgs stadhuis op deze koude donkere avond niet erg aanlokke lijk. Boekhandels, oppassen dat niet de indruk wordt gewekt dat zingen op z'n boers (dialect) niet past in een stad als Goes of Middelburg. Wat de uitgave zelf betreft op wat taal- en drukfouten na, mogelijk een gevolg van te grote tijdsdruk, is het een prachtige uitgave die recht doet aan het talent van onze Zeeuwse Trou badours, wat is overigens het vrou welijke equivalent hiervan? Moge vele jaren nog weerklinken het lied van één van mijn beste vrienden, de helaas te vroeg gestorven Ad Leij- dekkers: 'De Zeeuwse taele is t'n mooi- sten van aolemaele!' Bas Oele Ronald Rijkse, Lydia Wolterbeek (samen stelling en redactie). Hans Warren 75 (Middelburg: Zeeuwse Bibliotheek, 1996). 75 blz., afbn. ISBN 90-72151 - 16-X, prijs: 30,-. In de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg vond op 13 september 1996 een feestelijke bijeenkomst plaats ter ere van de bekende literator Hans Warren. Er viel nogal wat te vieren: de 75ste verjaardag van Warren (iet wat prematuur, want hij werd 20 oktober 1921 in Borssele geboren), zijn 50-jarig schrijversjubileum en zijn 95-jarig jubileum als literair criticus Hans Warren, dichter en schrijver, maar toch vooral bekend geworden door zijn indrukwekkende dagboeken reeks, werd terecht gefêteerd. De Zeeuwse Bibliotheek wijdde een om vangrijke tentoonstelling aan zijn leven en werk èn gaf een heel mooi liber amicorum uit, onder de titel Hans Warren 75. Bibliotheekmedewer kers Rijkse en Wolterbeek stelden het boekje samen. Bijdragen werden opgenomen van Boudewijn Büch, Wim Hottentot, Alfred Kossman, Mario Molengraaf, Brigitte Raskin, Hans van Straten, Francisca van Vloten en Joost Zwagerman. Ronald Rijkse gaf een korte biogra fische schets van Warren in jaartallen en Mario Molengraaf schreef een bibliografie. Daaruit blijkt dat Warren een indrukwekkende productie heeft (alleen al zo'n 90 dichtbundels), terwijl de zeer vele literaire kri tieken in de PZC en andere artikelen daarbij niet zijn meegeteld. De jubi laris droeg zelf enkele gedichten bij, waarvan ik het - wat sombere - laatste gedicht hier wil aanhalen: DE DOOD Geen dag meer zonder hem. Hij loert van kruin tot voetzool. Ik kijk in de spiegel en schrik: Hij vermomde zich als mijn grootvader. Peter Sijnke Gijs van der Ham, Twintig eeuwen Zeeuwen en hun rijke verleden (Afle vering 1 van de serie Ach lieve tijd. Zeeland) (Zwolle: Waanders, 1996). I.S.B.N. 90.900.0662.8. Prijs i 7,95. Donderdag 29 oktober j.l. werd in de Nieuwe Kerk te Middelburg de eerste aflevering van de in totaal 19 afleveringen tellende serie Ach lieve tijd. Twintig eeuwen Zeeland en de Zeeuwen plechtig ten doop gehouden door het aanbieden van het eerste exemplaar aan de Commisssaris van de Koningin, de heer drs. W.T. van Gelder. De opzet van de serie is om op een leesbare, maar toch wetenschappelijk verantwoorde, manier de geschiedenis van Zeeland van vóór onze jaartelling tot heden voor een breed publiek in kaart te brengen. Daartoe zullen tot april 1998 maandelijks 19 afleveringen verschijnen, als ware het een tijd schrift, die ieder een ander thema uit de rijke Zeeuwse historie tot onderwerp hebben, zoals o.a. de strijd tegen het water, de steden, scheepvaart, handelaars, onderwijs. 35

Nehalennia | 1995 | | pagina 37