Op 5 januari 1617 kwamen onder het strand van Domburg de resten van een oude Romeinse tempel te voorschijngewijd aan de godin Nehaiennia. Tekening Hendrik van Schuylenburg. bestuurders en kunstenaars. Wanneer deze eerste aflevering maat gevend is voor het geheel, dan mag de serie met recht als geslaagd worden gekarakteriseerd. In het korte bestek van 24 pagina's weet auteur Gijs van der Ham, tevens eindredacteur van de serie, op zeer informatieve wijze de Zeeuwse geschiedenis de revue te laten passeren. Via een aantal kor te hoofdstukjes is het hem gelukt de historie van Zeeland tot leven te brengen, ik noem bijvoorbeeld: De Romeinse zaak, Zendelingen en heren. Sint Felix quade saterdag (de over stroming in 1530), Zeeuwen achter Oranje, Grallenstrijd en Harige Oorlog (de botsing tussen kerkelijk en wereldlijk gezag) - misschien was hier een nadere uitleg van deze be namingen op zijn plaats geweest, alleen de betiteling 'spannende namen' lijkt mij te mager - de koopmans familie De Moucheron en de VOC en WIC, de Franse tijd en Domburg in het begin van deze eeuw. Het valt alleen te betreuren dat de auteur voor de periode Zeeland na de ramp van 1953 te weinig ruimte tot zijn beschikking had. In één pagina moet dan als het ware 40 jaar worden samengebald en dat komt wat onevenwichtig over. Afgezien daai van zijn deze eerste 32 pagina's van de in totaal door de uitgever beloof de 464 pagina's, verlucht met meer dan 1100 illustraties, een succes volle opening die verlangend doet uitzien naar de komende 18 afleve ringen. Zeker mag ook de uitgever van deze reeks, die tot stand is ge komen in samenwerking met het Rijks archief Zeeland en de Zeeuwse Bibliotheek, gecomplimenteerd worden voor de fraaie weergave van de tal rijke oude foto's, bijzondere schil derijen en kleurrijke prenten. De tekst in de wervingsfolder 'iedere aflevering (is) een lust voor het oog' is deze keer allerminst bezijden de waarheid Kortom: een leuk naslagwerk en een prachtig kijkboek. Voor ca. 150,- haalt u zich een kleurrijke Zeeuwse geschiedenis in huis. Doen! Ronald Rijkse 36

Nehalennia | 1995 | | pagina 38