HET VERKEERDE ANTWOORD De archeologie op waarde geschat Robbert Jan Swiers* Aanleiding Dit is een reactie op het artikel van C. van der Graaf in Nehalennia afl. 107.' Hij heeft in die bijdrage gepoogd een antwoord te vinden op de vraag wie de karolingische ringwalburgen hebben gebouwd: de Noormannen of de recbtmatige bezitters van bet gebied. Volgens mij heeft hij het verkeerde antwoord gegeven. Aan de hand van het historisch onderzoek van o.a. P.A. Henderikx2 en archeologisch onderzoek van o.a. R.M. van Heeringen3 wil ik in dit artikel proberen het juiste antwoord te geven. De Graaf stelt in zijn artikel: 'De Zeeuwse ringwalburgen zijn wel in de lijd van de Karolingen maar niet door hen aangelegd, maar door NoormannenHij noemt alleen de Zeeuwse burgen boven de Westerscheide (Domburg. Middelburg, Oost-Souburg en Burgh); de burgen onder de Westerscheide zouden volgens hem zijn gebouwd door bet 'krachtig en zelfstandig graafschap Vlaanderen in opkomst onder Boudewijn II (879-918)'De impliciete conclusie van Van der Graafs verhaal is dat de Vikingen de 'uitvinders' van de ringwalburgen zijn, zowel binnen als buiten Zeeland. Hij schrijft niet dat de Deense burgen ouder zijn dan de Zeeuwse, maar daar komt het dan wel op neer. Als de Vikingen immers de Zeeuwse burgen bouwden, zullen ze dat hebben gedaan naar voorbeelden uit eigen land. Of de Vikingen hebben de burgen ter plekke ontworpen, wat een ontsnapping inhoudt van de stelling dat de Deense burgen ouder zijn, waarover later meer. In het verlengde van de conclusie van Van der Graaf komt het erop neer dat de Vlaamse burgen dan weer jonger zijn dan de Zeeuwse, aangezien de Vlamingen de bouw dan moeten hebben afgekeken van de Zeeuwse Vikingburgen. Historisch en archeologisch onderzoek Henderikx geeft een indrukwekkend overzicht van burgenbouw en andere versterkingen in dc loop van de 9de eeuw door het hele (gedeelde en ongedeelde) Frankische rijk en Engeland, waarbij de opdracht tot bouwen steeds uitging van de koning of lokale heersers. Het zou dan toch wel heel onwaar schijnlijk zijn als juist die vier Zeeuwse burgen door de Vikingen zijn gebouwd.... (En wie bouwde dan de burgen in Holland?) De Vikingen zullen de burgen hebben moeten bouwen in de periode dat ze Walcheren en Schouwen (en misschien de rest van Friesland tussen Weser en Zwin) in leen hadden of 'gewoon' bezet bielden. Valt een bezettingsperiode te rijmen met de datering van de burgen? Van Heeringen heeft aangetoond dat de wal van Domburg werd gebouwd tussen 881 en 887.4 Henderikx maakt duidelijk dat de Deen Harald het eiland Walcheren in leen kreeg tussen 841 en 843, toen Harald het leven liet en dat diens neef Rorik het misschien ook in bezit heeft gehad, maar dan toch niet na 882, het waarschijnlijke sterfjaar van Rorik. Na diens dood werd Godfried, waarschijnlijk de zoon van Harald en een neef van Rorik, nog even beleend met het gebied, maar slechts tot 885. toen hij werd vermoord.5 Uit de C-14 dateringen van de andere Zeeuwse burgen (uitgezonderd Oostburg. dat niet is onderzocht) blijkt dat die waarschijnlijk iets jonger zijn dan de Domburgse.'' Henderikx maakt het op histori sche gronden aannemelijk dat de Vlaamse en Noord-Franse burgen omstreeks dezelfde tijd zijn gebouwd en in elk geval vóór 891, waarin sprake is van "kort geleden aangelegde burgen'.' Op archeologische gronden is dit vooralsnog voor zover ik weet niet te bewijzen. De bouw van de Zeeuwse burgen (uitgezonderd Domburg) valt dus niet in een periode dat de Vikingen het gebied bezet hielden. Het zou dan toch wel heel onwaarschijnlijk zijn als Rorik of Godfried juist in de periode 881-885 alleen de Domburgse burg zou hebben gebouwd, waarna de Franken en Friezen alle andere burgen van hem hebben afgekeken. Ik durf bier wel te suggereren dat het niet onmogelijk is dat de Vlaamse graaf Boudewijn II, de toenmalige koning Karei III en/of de Westfriese graaf Gerulf na de moord op Godfried in 885 de kans schoon zagen om in het machtsvacuüm met de aanleg van de ringwalburgen te beginnen. Dat zou overeenkomen met de historische en archeologische gegevens die nu voorhanden 1 5

Nehalennia | 1995 | | pagina 17