ARCHEOLOGISCH NIEUWS 1994 R.M.van Heeringen Uit: Jaarverslag 1994 van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, Amersfoort (Kerkstraat 1, 3811 CV: tel. 0334 634233). Provinciaal archeoloog Zeeland: drs. E. Vreenegoor. Provinciaal Depot voor Bodemvondsten, Balans 17, 4331 BL Middelburg, tel. 0118 623732. Algemeen Opnieuw is het in 1994 niet gelukt de problematiek rond de provinciale archeologiebeoefening tot een bevredigende oplossing te brengen. De situatie is verder verslechterd. De op 14 december 1993 door gedeputeerde voor cultuur, drs. G.1..C.M. de Kok. ingestelde werkgroep archeologie is bijeengekomen op 2 november. Nadat vorig jaar het streven om het Provinciaal Depot samen met het gemeentearchief van Middelburg te huisvesten in de Stadsschuur op niets was uitgelopen, bleek dit jaar het inrichten'van een 'Historisch Huis' aan de Balans 17 een brug te ver. Unaniem werd vastgesteld dat geen voortgang was geboekt. Een noodkreet met betrekking tot de langzamerhand toch wel uitzichtloze situatie aan het adres van de Statencommissie Welzijn op 19 september, leidde tot een bezoek van deze commissie aan het Depot op 7 november. Besloten werd om, vooruitlopend op de uitkomst van de decentralisatiediscussie tussen rijk en provincie, het particulier initiatief te verzoeken met een voorstel te komen voor de oprichting van een nauw aan de provincie gelieerde stichting die in staat is de belangen van de archeologie in Zeeland te behartigen. Een van de eerste taken is de positie van het personeel werkzaam op het Depot veilig te stellen. Concreet bestaat volgend jaar grote behoefte aan een herziening van de uit 1971 daterende Archeologische Monumenienkaart. Op initiatief van de voorzitter van de AWN afdeling Zeeland, R..I. Swiers, zijn op 10 november de eerste besprekingen gevoerd met de wethouder culturele zaken van de gemeente Goes, S.J. Heijning. om te komen tot een werkgroep stadsarcheologie Goes. Dit keer lijkt iedereen van de noodzaak overtuigd. Wanneer de werkgroep begin 1995 van start gaat, zal zij na Zierikzee, Middelburg en Iluist de vierde actieve werkgroep stadsarcheologie in de provincie vormen. Daarmee dient zich tevens de vraag aan in hoeverre de provinciaal archeoloog met een 'halve' veldwerkassistent en enkele vrijwilligers, het door deze werkgroepen gesignaleerde archeologische noodonderzoek op een verantwoord niveau kan blijven ondersteunen en/of uitvoeren. Volgend jaar zullen de Zeeuwse burgen met als paradepaardje de dit jaar herstelde burg van Oost-Souburg (zie hieronder) ten tonele worden gevoerd, op een door de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen en de provincie Zeeland gezamenlijk georganiseerde dag te Oudenaarde, met als thema: 'Cultuurhistorisch toerisme en archeologie in het gebied tussen de Schelde en de zee'. Als bestuurslid van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland, werd door de provinciaal archeoloog mede de aanstelling mogelijk gemaakt van een consulent regionale geschiedbeoefening. Benoemd werd, de in de archeologische wereld niet onbekende drs. A.P. de Klerk. Op verzoek van de provincie werd zitting genomen in de provinciale commissie 'Toerisme en Cultuurhistorie'. Op verzoek van de rijksarchivaris in Zeeland, drs. R.L. Koops werd zitting genomen in de werkgroep 'Bouwhistorie Van de Perrehuis'. Deze werkgroep begeleidt de ver- en nieuwbouw t.b.v. het Rijksarchief op genoemde lokatie. In de ondergrond bevinden zich delen van de wal en de gracht van de 9de-eeuwse ringwalburg en een gebouw van de Duitse Orde. In verband met de benoeming per 1 januari 1995 tot provinciaal archeoloog van de provincie Zuid-Holland, werd in november en december de nieuw aantredende provinciaal archeoloog, mevr. drs. E. Vreenegoor, enigszins vertrouwd gemaakt met de werkzaamheden in de provincie. Wettelijke en planologische bescherming Een mijlpaal vormde dit jaar de opening van de geheel herstelde ringwalburg van Oost- Souburg in dc gemeente Vlissingcn op Open Monumentendag 10 september. Dc openingshandeling werd verricht door gedeputeerde De Kok in het bijzijn van dc directeur van de ROB. Tijdens de toespraken 1 8

Nehalennia | 1995 | | pagina 20