Vlissingen uit de zee te zien. konden er niets aan veranderen. Ook de synode van Veere kon weinig anders doen dan aandringen op een goede attestatie voor Van der M ij IeDat kostte nog heel wat moeite. Het duurde een poos voordat de vrede in de classis getekend was. De Van Larens hebben tenslotte min of meer hun excuses gemaakt; ze zouden het nooit meer doen. De classis was toch wel een beetje kopschuw geworden. Toen de gemeente Groede in 1620 een andere zoon van Van Laren wilde beroepen. Jacobus, reageerde men afwijzend. Alsjeblieft niet weer; men herinnerde zich nog te goed de 'difficulteyt' van 10 jaar geleden. Het ging deze keer dus niet door. De zonei van Van Laren zijn uiteindelijk predikant in éfen Zeeuwse gemeente geworden. De jongens zijn dus toch nog goed terecht gekomen. Voor Remonstrant aangezien Van der Mijle ging als ambteloos burger eerst naar Den Haag; later is hij nog een vijftal jaren predikant van Papendrecht geweest. Maar in 1619 legde hij het ambt neer. Hij moest echter eerst de belijdenisgeschriften ondertekenen. Is dat nou nodig, vroeg hij. Ik ga er toch uit? Ja, het moest. Hij deed het dan maar; van harte zal het misschien niet gegaan zijn. Daarom is hij later wel voor een Remonstrant aangezien. Maar in Vlissingen was dat niet het punt. Wij weten inmiddels wel beter. Toch weten we nog niet veel. Je zou die mensen van toen wel in hun hart willen kijken. Dat lukte toen al niet. Maar toch komen we door het lezen van de bronnen iets dichterbij. En het leuke van deze bronneneditie is dat daardoor een bron van de Zeeuwse geschiedenis voor iedere belangstellende, dus voor u allen, toegankelijk is geworden. Tekst van de lezing, gehouden op 6 november 1995 te Middelburg ter gelegenheid van de presentatie van de Classicale acta 1573-1620. Dl. IV: Provinciale synode Zeeland. Classis Walcheren 1602-1620, Classis Zuid- Beveland 1579-1591: bew. door J. Bouterse (RGP, Kleine Serie 79, 1995). Noten 1. Rijksarchief in Zeeland (RAZ), archief classis Walcheren, inv.nr 1. 2. RAZ, archief classis Zuid-Beveland, inv.nr 2. 3. P. Scherft, 'De generale synode van Middelburg en de Zeeuwse Staten-ordonnanties van 8 februari 1583', in: J.P. van Dooren et al.. De Nationale Synode te Middelburg in 1581 (Middelburg 1981). 140-143. 4. Dit in navolging van J. Briels genoemde inwonertal is te hoog; in het midden van de 17de eeuw bereikte Middelburg een hoogtepunt met zo'n 30.000 inwoners (mededeling drs. P.W. Sijnke. gemeente-archivaris Middelburg). 5. RAZ, archief classis Walcheren, inv.nrs 22-23. 6. RAZ, archief classis Walcheren, inv.nr 22. Vgl. Classicale acta 1573-1620. Dl. IV, 465, nr 50. 15

Nehalennia | 1996 | | pagina 17