uiteraard als het burgenboekje van Van Heeringen en De Bruin). Jongepier vermeldt het Depot dan ook in zijn dankwoord in het colofon. Maar terwijl het fraaie en eigentijds uitgevoerde werkje werd gepresenteerd, sleepte het Depot zich amechtig en 'zonder een cent op zak' naar de jaarwende; een traditie die elk jaar wordt herhaald en die doet denken aan de toestand van het archiefwezen in de vorige eeuw. Kortom: een schril contrast tussen archeologische publieksvoorlichting en de dagelijkse basiszorg van beheer, behoud, registratie en documentatie. Gelukkig lijkt een kentering ten goede in zicht. Velen beijveren zich de laatste jaren in samenwerking met de provinciaal archeoloog (Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek) en het PDB voor het behoud van de minimale faciliteiten die nodig zijn om de archeologische basiszorg in onze provincie in stand te houden. Oók in het provinciaal bestuur en het ambtelijk apparaat, getuige de inzet van Gedeputeerde voor cultuur De Kok en zijn beleidsambtenaren voor o.a. archeologie.4 Wanneer door de activiteit van hen en vele ongenoemde anderen het schip van de archeologische monumentenzorg blijft drijven, wachten ons in de toekomst mogelijk nog veel meer mooie initiatieven en projecten als Zeeland in de prehistorie. Noten 1. J. Jongepier, Zeeland in de prehistorie; eind red. Bureau Voorlichting. R.J. Swiers; ill. Kelvin Wilson (Middelburg Provincie Zeeland, 1995). ISBN 90- 71565-42-4. Prijs/ 7,50. 2. Hans Jongepier, 'Steentijdvondsten uit Zeeuws- Vlaanderen', Nehalennia afl. 84, 1991, 10-12; J. Jongepier, 'Mesolithische vondsten te Aardenburg', Westerheem XLII1( 1994)4, 164-175. 3. De eerste uitgave was: R.M. van Heeringen en M.P. de Bruin, Karolingische burchten in Zeeland (1994), de tweede M.P. de Bruin, Hoog van de toren (over Zeeuwse kerken; 1995). 4. Omstreeks de jaarwisseling 1995/96 publiceerde de provincie (On)beroerde grond; discussienota over archeologiebeleid in Zeeland voor de jaren 1996-2000. Zie ook de Provinciale Zeeuwse Courant van 6 januari 1996: 'Noodklok geluid over archeologie in de provincie' (p. 15) en het redactioneel commentaar 'Zure Zuinigheid' (p. 2). 25

Nehalennia | 1996 | | pagina 27