Vlissingen de oude gissingen met betrekking tot Ulysses en Willibrord niet aan bod komen, en dat bij Zierikzee over Circe niet wordt ge rept. Echter: bij Hengstdijk wordt wèl de legendarische naamgever Hengist genoemd, aanvoerder der Angelen en Saksen. Van Aardenburq tot Zonnemaire heeft ook het formaat en de dikte die bij een 'leesboek' horen. De verhouding marge/zetspiegel is echter opvallend zuinig. Des te meer tekst, moet u maar denken. Jan Kuipers Egbert van Wijk m.m.v. Wally van der Veur en Bert Boonman, Bewogen door eb en vloed, qetijmolens, in het bijzonder die van Middelburg (Goes: De Koperen Tuin, 1995). Paperback, 48 blz. ISBN 90. 721 38.465. Prijs 29,95. Ik kan me herinneren ooit met de zoon van Egbert van Wijk een sloot te heb ben afgedamd op het terrein van de toekomstige Stromenwijk II in Middel burg. De boer van wie het land was, trof ons aan bij onze werkzaamheden en hield mij in gijzeling terwijl Bert zijn vader moest gaan halen. Natuur lijk kregen wij er flink van langs, maar was het niet op dat moment dat Egbert van Wijk, ons bezig ziend met waterstaatkundige werken, een inte resse voelde opborrelen voor molens en sluizen? In elk geval maakte hij jaren later naam met molenpublicaties. Van Wijk schreef dit boek n.a.v. de restauratie, voorafgegaan door archeo logisch en historisch onderzoek, van de getijmolen naast de Stadsschuur in Middelburg. Allereerst gaat het boek in op de verschillende soorten molens, vervolgens op de werking van de getijmolens. Tenslotte is er uitgebreide aandacht voor de restau ratie van de getijmolen aan de stads schuur. Uitvoerig wordt stilgestaan bij het wel en (voornamelijk) wee van de getijmolens in Middelburg. Er waren v. Gezicht op het Spui. Aquarel (kopie naar J.F. Schütz 1863), door J.H Hollestelle, 1893. 27

Nehalennia | 1996 | | pagina 29