Het beleg van Zierikzee door de Vlamingen. Eind 19de-eeuwse fantasierijke afbeelding hoofd buigen. De verlanding van de toegangsgeul naar de haven en grote stadsbranden deden de stad verarmen. Na de woelingen tijdens de Hervor ming, waarbij de stad verder ver armde en voor een groot gedeelte werd verwoest, brak evenwel een nieuw tijdperk aan. Met moed en inventi viteit probeerden de Zierikzeeënaars hun stad nieuwe mogelijkheden te verschaffen. Een nieuw havenkanaal werd gegraven en op de plaats van de oude stadsmuur ontstond een kade waaraan talrijke handels- en vis sersschepen konden meren. Naast handel en nijverheid bloeiden ook cultuur en onderwijs in de stad. Diverse op landelijk gebied bekende personen kwamen uit Zierikzee. Het boek eindigt met een nieuw perspec tief: Zierikzee ontwikkelde zich tot een stad met vele mogelijkheden. Verbeterde verbindingen zorgen voor een aantrekkelijk woonklimaat, terwijl vestigingen van bedrijven er uitste kend gedijen. De monumentenschat van de stad zorgt voor jaarlijks be zoek van duizenden toeristen. J.Bruijns en J.J.B. Kuipers, De Zak in vogelvlucht, Borsele: Land van dijken en welen (Goes: De Koperen Tuin, 1995). ISBN 90.72138.922. Prijs 59,90. In samenwerking met Jan de Ruiter, voorlichter bij de gemeente Borsele, is door de auteurs een prachtig boek tot stand gebracht over de gemeente Borsele welke op 1 januari 1995 het 25-jarig bestaan mocht vieren. Samengevoegd uit 15 dorpen is gedu rende die 25 jaar een eenheid tot stand gekomen. 'De zak' vormt thans een hechte gemeenschap. In een citaat uit het voorwoord blijkt zonneklaar wat het boek ons te bieden heeft: 'Er wordt ons deels aan de hand van foto's uit de collec ties van de gemeentearchieven van 29

Nehalennia | 1996 | | pagina 31