geschreven voor ons liggend boekwerk heet Beknopte Spraekkunst: mogelijk is spraekkunde meer voor de hand liggend. Tanis heeft op een gedegen wijze het gehele dialect zoals dit in de Kop van Goeree wordt gesproken uit elkaar gerafeld. Als een woord van verantwoording voor de wijze waarop hij het dialect van de streek beschreven heeft is vooral de inlei ding zeer interessant. Dat hij 'best 'n bee' ie gröös is' op het feit dat 't diejelekt van 't eiland Goerêê toet de ouwste van Neederland be hóórt' is dan ook verder in het boek te merken. Komend uit een totaal an der dialectgebied van de Zeeuwse tael, is het mij onmogelijk een gede gen oordeel te geven over de wijze waarop Spraekkunst is samengesteld. Dat het een zeer goede bijdrage is in het vastleggen van het gesproken woord staat vast. Hopelijk zullen dialectschrijvers in het Uus Ouddurps er een dankbaar gebruik van maken. Bas Oele Walacria, een kroniek van Walcheren, deel 7 (Middelburg: ISBN 90-72146- 30-1Prijs 32,50. Afgelopen najaar verscheen het zeven de deel van 'het Walchers jaarboek' WalacriaDeze goedgevulde aflevering begint met een mooi in memoriam (van de hand van Kees Bos) van de eind 1994 overleden Walacria-redacteur Bert Teunis. De stad Middelburg is dit keer nogal prominent aanwezig. Prof. dr. C.A. van Swigchem wijdt een minutieus onderzoek aan zijn geboorteplek en omgeving in 'Een kaai en negen huizen' (over de Dwarskaai), met zelfs per huis korte beschrijvingen. De ama teur-historicus C. Sanderse schrijft onder de wat populistische titel 'Hijsen in Middelburg, een verhaal over oude stadskranen' over de di verse kranen die de Zeeuwse hoofd stad in de loop der eeuwen heeft ge kend. In het Gemeente-archief van Dordrecht vond hij gegevens over de 18de-eeuwse kraan die stads bouwmeester Jan de Munck als voor beeld diende. G.C. Trimpe Burger-Mekking heeft een lezenswaardig artikel over 'De volksbond-bibliotheek te Domburg' geschreven. In 1902 werd in deze Walcherse badplaats een afdeling van de Volksbond tegen het Drankmisbruik opgericht. Vanaf ongeveer 1906 ex ploiteerde de afdeling een eigen, nog altijd bestaande, bibliotheek. Andere bijdragen in dit deel van Walacria handelen over de bevrijding van Walcheren in 1944 en bossen op Walcheren. Al met al een gevarieerde Walacria Peter Sijnke Journaal van een wijnkoper. Belevenis sen van Hendrik Brouwer 1769-183). Samengesteld en van een inleiding voorzien door Peter Sijnke. Middel burg, Stichting Kunstuitleen Zeeland 1995). Slibreeks nr. 74. ISBN 90-6354-078-7. Prijs 10,-. De geschiedschrijver beschikt over een rijke variëteit aan geschreven bronnen. Hiervan vormen de zogehe ten egodocumenten een bijzondere categorie. Lang zijn ze door de 'officiële' historici onopgemerkt ge bleven, genegeerd of gewantrouwd. Ze leiden een kwijnend bestaan in de marge van de officiële geschied schrijving, in het beste geval ver werkt tot petite histoire. Gelukkig is aan deze situatie grotendeels een einde gekomen. Het egodocument is inmiddels een volwaardige bron, die zorgt voor de broodnodige en vaak verrassende historische nuance. De schrijver van het egodocument schrijft niet 'in functie' van iets of iemand, doch uitsluitend uit en voor zichzelf. Het harnas van de op gelegde objectiviteit, de normering en de plichtpleging is afwezig. De relevantie is bovenal een per soonlijke. Het échte egodocument is ook nooit bedoeld om gedrukt, ver spreid en breed gelezen te worden. Het is eenvoudig bedoeld voor de schrijver zelf, zijn familie of een geliefde. Met als gevolg dat de latere lezer van het (desondanks gepubli- 31

Nehalennia | 1996 | | pagina 33