nomen, evenals interviews en oude krantenartikelen Indien u belangstelling heeft kunt u zich aanmelden bij: L. van Belzen, Roelse'sweg 14, 4341 BH Arnemuiden of R.M. Rijkse, Langeweg 57, 4341 RE Arnemuiden. De 'Zeeuwse' Talmoed De Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg bezit een grote verzameling weten schappelijke literatuur, waaronder een collectie judaica die in de 17de en 18de eeuw al in Zeeland aanwezig was. Onlangs is een bijzonder boekwerk in deze collectie 'herontdekt', name lijk een Talmoed, gedrukt door Imma- nuel Benveniste te Amsterdam tussen 1644-1647 en afkomstig uit de boeke rij van de Hervormde Kerk te Vlis- singen. Dit boek, bestaande uit 12 banden, verkeert tengevolge van het bombardement in 1940 in een deernis wekkende toestand. Het kan momenteel geen gebruiker in handen worden gegeven. Van deze Talmoed zijn mo menteel maar 5 andere exemplaren in openbare collecties in Nederland bekend. De sinds kort gerestaureerde synagoge in Middelburg is voor de Zeeuwse Bibliotheek aanleiding geweest deze Talmoed te laten restaureren. De ingebruikname daarvan biedt een prachtige gelegenheid een waardevol werk te visualiseren en zo de maat schappelijke functie van de biblio theek vorm te geven, namelijk het culturele erfgoed te bewaren en te beheren Door de beperkte financiële mogelijk heden van de Zeeuwse Bibliotheek wordt deze kans momenteel gemist. Sponsoring is de enige mogelijkheid om deze restauratie te realiseren. Het gaat hier om een be drag van ca. 25.000,-. Van ver schillende kanten is hierop al posi tief gereageerd (ABN-Amro Middel burg, Stichting Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek en vele particu lieren) en door het uitgeven van een mooi boekje over de Talmoed probeert de Zeeuwse Bibliotheek deze restau ratie te verwezenlijken en mogelijk andere restauratie-projecten te realiseren door het opzetten van een zogenaamd 'oud-bezit' fonds. Het boekje is geschreven door dr. Adri K. Offenberg, conservator van de Bibliotheca Rosenthaliana van de Universiteitsbibliotheek Amsterdam en met de hand gezet en gedrukt in een fraaie typografie door De Ammo niet uit Leiden, een hoogstaande Nederlandse 'private press', in een oplage van 450 exemplaren. Het is getiteld Ot letovah - teken ten goede, een passende titel voor het doel waarvoor dit boekje bestemd is, en het bestaat uit 16 pagina's waarin uitgelegd wordt wat de Tal moed is, de drukgeschiedenis van de Talmoed wordt beschreven en inge gaan wordt op het Zeeuwse exemplaar middels een hypothese hoe dit exem plaar in Zeeland is terechtgekomen: misschien via de beroemde Middelburg se theoloog Adam Boreel, heer van Duynbeeke (1603-1666). Het geheel is verlucht met 2 afbeeldingen uit het Zeeuwse exemplaar. Mocht u gei'nteresseerd zijn in een exemplaar van bovengenoemd boekje, en daarmee de restauratie helpen verwezenlijken, dan wordt u vriende lijk verzocht om 31,50 over te maken op girorekening 1617045 t.n.v. Stich ting Vrienden van de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg o.v.v. Talmoed. U krijgt dan het boekje per omgaande thuis gestuurd. Ronald Rijkse Bijdragen door de AWN-afdeling Zeeland Wij zijn de redactie van Nehalennia zeer erkentelijk voor het feit dat zij de AWN-afdeling Zeeland de gelegenheid biedt kleine bijdragen te leveren be treffende de activiteiten van de afde ling. Dit is vooral aardig omdat diver se AWN-leden tevens lid zijn van de Werkgroep Historie en Archeologie en omgekeerd. De lezers van Nehalennia hebben reeds meerdere malen artikelen onder ogen gehad over zaken waar de AWN (Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland) nauw bij betrokken was. Dat zal hopelijk in de toekomst zo blijven. In dit nummer treft u bij voorbeeld een bijdrage aan over de vondst van het kasteel van Valkenisse 34

Nehalennia | 1996 | | pagina 36