vele jaren levert hij zijn zorgvuldig ingevulde vragenlijsten bij ons in. Een hartelijke gelukwens is dan ook op zijn plaats. Voor zijn grote inzet voor het behoud van het dialect, ont ving hij dit eerste exemplaar. Dat gebeurde voor een uitverkochte zaal tijdens deze tiende Bonte Avond 'Van Bij Ons'. Er was volop zang, muziek en declamatie. Ed Steijns ver telde twee verhalen, Ambras verzorgde zang en muziek en de Bonte Avondclub uit Sluiskil trad met cabaret op de planken. We hoorden het duo Nard Willaert en Cyril Peeters uit Clinge, evenals Piet van Puyvelde, de zingende timmerman uit Sluiskil, gevolgd door Release en Geert van Stevendaal uit Axel. Als presentator trad die avond Frans de Schepper op. Het was een zeer geslaagde avond met streektalenten die allemaal veel succes oogstten. Onze bestuursleden de heren De Klerk en Willemsen waren aanwezig en boden de organisatoren hun gelukwensen aan. Thematische vragenlijst In december ging de thematische vra genlijst over de voeding mee. Heel veel reacties kwamen binnen. De eer ste ingevulde vragenlijst die we moch ten verwerken was van onze oud-voorzit ter, ir. M.A. Geuze. Blijkbaar was de periode van Kerst en Nieuwjaar een goede periode om samen met kin deren en andere familieleden deze lijst in te vullen. In deze Nehalennia vindt u de beant woording van de vragenlijst over Historische woorden deel 1. U heeft nog te goed de beantwoording van de vragenlijst over de Fiets, deel 2. Vooruitlopend daarop, kunnen we iets opmerkelijks doorgeven. De bena ming van het begrip 'ventiel', wordt door heel veel Zeeuwsch-VIaamse cor respondenten als 'fetiel', 'vetiel' weergegeven. Alleen in de grens streek van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is het begrip 'soepappe' bekend. Nemen we het Woordenboek erbij, dan vinden we op pag. 898 kol. b: Soepapje ventiel, ventielslang, bekend in West Zeeuwsch-Vlaanderen (Breskens, Groede, Biervliet, Retranchement)in het Land van Axel en het Land van Hulst. In het Land van Hulst wordt gehoord: soepap en soepapke, in het Land van Axel sepapje. Blijkbaar is in de vooroor logse periode in Zeeuwsch-Vlaanderen soepapje een algemeen woord. Later is dit uit Frankrijk gekomen woord verdreven door het Nederlandse ven tiel. Tot onze verrassing ontvingen we van het P.J. Meertens-lnstituut uit Amsterdam ook een vragenlijst over... Fietsen, maar daar werd niet naar soepapke gevraagd. WVD-Kontaktblad Eind december verscheen het WVD- Kontaktblad. Naast inhoudelijke mede delingen over het onderzoek verscheen er gelijktijdig een vragenlijst over Onkruid en Ongedierte. We kwamen ook twee interessante bijdragen tegen. Drs. Vicky van den Heede, die zich afgelopen jaar intensief heeft bezig gehouden met gespreksgroepen en vragenlijsten over vogels, behandelt de antwoorden van zes vragen. Deze bijdrage volgt hier. Van uitvallen tot uitleiden: dialect woorden in verband met de ontwikke ling van jonge vogeltjes. Inleiding Bij de opvragingen over de vogelna men is niet alleen over soorten vo gels gesproken. De redactie is immers ook geïnteresseerd in algemene zaken die met vogels verband houden. Zo hebben wij aan al onze zegslieden gevraagd om ons, in dialect, te vertel len wat er precies gebeurt tussen het moment dat een ei bebroed is, en het moment dat het jonge vogeltje het nest verlaat. Hieronder volgt een beknopt over zicht van de dialectwoordenschat voor heel deze ontwikkeling. Dat overzicht is gebaseerd op de resul taten van onze mondelinge en schrif telijke opvragingen. Frans-Vlaanderen blijft hier voorlopig, bij gebrek aan gegevens, buiten beschouwing. Op basis van de naamgeving in de 40

Nehalennia | 1996 | | pagina 42