Svn; Nz; Ax; Dl. 17. nytsetsel: uitgezet profiel. Ovz/Dw; Hrh; Ks; Dsr; Svn; Nvt. Ax. Anders; uutzette: de maete/ den oochte van m'n uus uutsette (Ks) 't uutgezette wérk (Svn) 18. verlaete: koker van een duiker. Ktg; Ovz/Dw; Dsr; Bus; Hd. Eule als equivalent opgegeven voor Ovz/Hrh; Drs; Svn. Anders; 'n ziele (Drs) verlaetpit: rioolput, kolk. (Svn; Scherp) 19. ingewrocht: ingewerkt. Kod; Ovz/Dw; Hrh; Svn; Nz; 20. spier: grond onder de turflaag. Dob; Ok; Kod; Osb; Gs; Ha; Gpol; Nss; Ovz/Dw; Hrh; Bzl; Kn; ler; Drs; Brn; Svn; Phi; Dl. Zie voor de betekenis de inleiding bij de vragenlijst. Uitdrukking: wat 'n rot-grond, 't is al spier (Gs) 21. versetten: verpanden. Dw/Ovz; Hrh; Drs; Dl. Uitdrukking: je goud verzette (Dw/Ovz) 22. yser: oorijzer. Gs; Nss; Hrh; Bzl; Tin; Nz; Ax; Hk; Ofl; Variant: iesder (Drs; Scherp). 23. g'lande: guirlande, lamfer. Aleen bevesting ontvangen voor Hrh. Enige inzenders bevestigden het woord lamfer, dat slechts als verklaring was gegeven voor g'lande, en reeds uitvoerig is behandeld door mw. Ghijsen. 24. tip: ondermuts. Kod; Osb; Gs; Ha; Nss; Ovz/Hrh; Bzl; Tin; Nvt. Als recente benaming opgegeven: tipmusse, tupmusse, ondermusse 25. beuling: rol onder de keuzen. Niet bevestigd. Anders: soort profielscbaaf (Ks) beulienge in de betekenis van ingewanden van dieren opgegeven voor Bvt. 26. uitdoen: uitkleden. Dial, uutdoeê. Voor alle gebieden bevestiging ontvangen. Anders: voor Scherp opgegeven uittrekken i.p.v. uitkleden. 27. treckinutse: muts met linten om aan te trekken. Dob; Kod. (ook zonder linten) Gs; Ktg; Ha (ook zonder linten) Dw/Ovz; Hrh; Bzl; Tin; Nz; Nvt; Hk. Anders: aekmussegehaakte muts van de klederdracht (Svn; Scherp) 28.pronckende pauwe: kantpatroon. Dw/Ovz; Drs; Nvt; Hk. Anders: als breipatroon: pauwveersteek. Voor Ks opgegeven als gezegde voor iemand die met bijzondere kleren rondloopt 't is een proenkende paauwe'. 29. schuive: lade. Dial, schuve. Als algemeen gebruikelijk bevestigd. 30. kasse: kabinet. Als algemeen gebruikelijk bevestigd, maar met bet onderscheid kammenet kabinet en kassemuurkast of kast in het algemeen. 31. chits: gebloemd bedrukte stof. Kod; Gs; Dw/Ovz; Bzl; Drs; Nwk; Brn; Tin; Svn; Scherp; Nz; Lam. Anders: sits (Ha; Drs; Scherp) 32. vrouwewanten: handschoenen voor vrouwen. Dob; Kod; Ktg; Ha; Dw/Ovz; Hrk; Ks; Drs.Brn; Svn; Scherp; Nz; Ax; Hk; Thl; Ofl; Ogp; Dl. Anders: kneven-'andschoenen (Dob) vrouwewanken (Kn) duumwantenwanten met alleen de duim apart (Scherp). 33. teerliugdoekjes: doek met vierkantpatroon. Dw/Ovz; Nwk; Nz. Anders: waefeldoekje (Bzl; Nvt) 34. opgesineert: verbrast. Dw/Ovz; Hrh; Ks; Ax. Anders: den z'n 'aeren gestreke (Kpl) d'r den ejoge (Nwk; Brn) den de billen gelapt (Svn) aolles d'r den gebrocht (Svn) anunoa opgemaokt (Hk). Uitdrukking: 't is di smère, smèreze eten er goed van. 35. met de curft oingaen: bedelen. Dial, mie de kurve gae. Hrh; Ks; Ax. Anders: mee de kurve leitre, rond de deure hae (Svn) mee 'n kurf linkst de deuren gae (Phi) noe gae ze van d'n aermen (Dl) 36. iemand z'n vleys uit de kuip halen: bestelen. Hrh: Ks; Ax. Anders: iemand z'n vleis nut de tonne 'aele (Ks) iemand in z'n nikke zêéke (Svn) iemand zijnen nist uuttrekken (Hd) 37. bruy: klap. Niet bevestigd. 38. vuylderik: oneerlijk persoon. Dial, vuulderik. Kod; Osb; Gs; Nss; Ovz/Hrh; Dw/Ovz; Hrh; Bzl; Kn; Drs; Brn; Tin; Svn; Scherp; Phi; Ax; Ogp; Dl. Anders: vuulpoes (Gs) vuuldert (Gs) Ook op zedelijk gebied (Ha) vuulpoets (Bzl) puugerik (Svn) vitlik viezerik, ontert (Ofl) 39. gerendt, gemend, gegaen, gereden: overpad voor alle doeleinden. Als staande uitdrukking alleen bevestigd voor Ax. Voor Dob. opgave van vrie rieën en gaen. 40.vriën rydt, drift en sleep: vrij overpad met paard, wagen en slede. Alleen bevestigd voor Ax. Anders: vrieë uutgank (Kn) vrieë uutbaenienge (Drs; Svn) 41. avenis: havenis, verzorging. Alleen bevestigd voor Drs. en Dl. 42. van deeg gelegd: verschoond. Alleen bevestigd voor Tin. en Hk. Anders: ie ziet 'r dege nutschoon (Nss) vandeege legge: goed neerleggen (Kn) deehe öóre: volwassen worden van een 55

Nehalennia | 1996 | | pagina 57