puber: die meid öör d deehe, die doe a zo deehe (Svn) van deege doeë: iets goed doen (Scherp). 43. sclioddebocht: omheinde ruimte voor het schotten van vee. Alleen bevestigd voor Scherp, en Hd. Anders: schutbocht (Svn) de schutte (Kod) schotte (Ktg: Ha) bocht (Dw/Ovz; Tin; Scherp) schaepebocht (Phi) de bocht van de mestvaelt (Nvt) boerderij De Schuddebocht bij Poonhaven (Hd) schot (Ogp) Voor Scherp, bocht voor de omheinde ruimte van de wei waar de koeien werden gemolken. 44. schotten: in de bocht drijven van verdwaald vee. Ktg; Ha; Gpol; Nss; Dw/Ovz; Hrh; Bzl; Svn; Ax: Hd. Anders: schutten (Kod). 45. schotter: persoon belast met het schotten van vee. Gs; Ktg: Ha; Gpol; Nss; Dw/Ovz; Hrh; Ax; Hd. Anders: schutte Te Koudekerke sprak men nog lange tijd na het verdwijnen van de functie van: schutte-Boone Kod. schotter in de betekenis van havenmeester, tolgaarder opgegeven voor Ks. schutter. Svn. 46. schottegeld: geld voor het schotten van verdwaald vee verschuldigd. Kod; Gs; Ha; Gpol; Nss; Ovz/Dw; Hrh; Ax; Hd. 47. schansloper: korte jas, moet zijn: lange jas. Osb; Ktg; Ha; Nss; Bzl; Brn; Svn; Nz. Voor korte jas bonkertje, boengertje opgegeven (Ks; Nwk). 48. bane: weg. Dial, baene. Als algemeen gebruikelijk bevestigd. Anders: toegangsweg naar een boerderij (Kod) Uitdrukking: z 'is aoltied op de baeneze is altijd onderweg, op bezoek. (B) 49. puyig: vuil. Dial. puug. Tin; Svn; Phi. Anders: putig: smoezelig, verward (Scherp) Uitdrukking: ze ziet 'r mae puyig nut (Nss). 50. voortstuwen: voortdrijven. Hrh; Svn; Lam. Anders: opjaege (Kn: Ks) verkesstouwer: functie om varkens voort te drijven, begin deze eeuw (Svn) stouwe (Scherp. Ogp) veuruut staade (Cg). 51. inbreuk: omlegging na doorbraak van een dijk. Alleen bevestigd voor Nz. Anders: inlaege (Ha) 52. sneede: kruin van een dijk: deze betekenis was onjuist: het is de schuine kant aan de landzijde van een dijk. Dw/Ovz; Svn; Nz. Anders: 't ange van een diek (Kn) snaeje (Tin) 53. voorhoofd: voorkant van een akker, wendakker. Dial, veurööd. Ok; Kod: Osb: Gs; Ktg; Nss; Ovz; Hrh; Ovz/Dw; Hrh; Bzl; Ier; Nwk; Bns; Tin; Svn; Scherp; Phi; Ofl; Ogp; Dl. Anders: ook benaming voor de achterkant van een akker (Ha: Kn; Svn) 't óöfgewende (Uk; lid) 54. afschampen afgetrapt spoor in een slootkant. Svn; Hpl; Dl. Anders: uulschamper (Dl) schampe: beschadigen (Svn) 55. opslijmen: aanslibben. Niet bevestigd. 56. houwerkade: lage dijk. Ktg; Svn; Hd. Anders: 'n ouwer (Svn) ouwerdiek (Scherp) d'n ouwer op Emma (Hd). 57. karrevelden: afgegraven grond. Dob; Kod. (veldnaam) Gs; Ktg; Dw/Ovz; Hrh; Kn; Drs: Nwk: Brn: 1 In; Svn; Scherp; Phi: Nz; Hk; Hd; Anders: kleipit (Dob)onbewerkt en onbebouwd stuk grond (Kod) afgegraven grond langs een dijk (Kn). 58. kille: bedding. Ktg; Dw/Ovz: Hrh; Ier; Svn; Scherp; Nz; Bvt; Nvt; Hk; Hd. Anders: de helling naar een drinkput (Ktg; Ha; Nss). J.H. Kluiver TEN GELEIDE BIJ VRAGENLIJST 5 Vragenlijst 5 bevat woorden ontleend aan J. de Brune, Bancket-werck van goede gedachten. Middelburg 1660. De gedachte zal u bekruipen, welke relatie een zo historisch werk nog kan hebben met onze hedendaagse dialecten. Uit het vooronderzoek bleek dat in veel gevallen sprake is van een zeer nauwe relatie. Menig woord of uitdrukking door De Brune gebezigd, vinden we nog terug en kan zelfs niet als verouderd worden aangemerkt. Ter introductie van deze serie geven we een korte levensbeschrijving van De Brune. Hij werd te Middelburg geboren in 1588. Na het doorlopen van de Latijnse school studeerde hij rechten te Leiden en na terugkeer te Middelburg vestigde hij een praktijk als advocaat. Benoeming in oveheidsfuncties brachten Item tot welstand. Hij was achtereenvolgens pensionaris van Middelburg, secretaris van de Rekenkamer van Zeeland. 56

Nehalennia | 1996 | | pagina 58