Mare voorzien was van kaden of lage dijken weten we niet; waarschijnlijk is het wel. Nadat de stormvloeden van 1530/32 het eiland Mare voor een groot gedeelte hadden weggevaagd, werd de vermoedelijke westelijke kade de buitendijk van de polders Valkenisse en Waarde. Het ontstaan van het kasteel Ook al zien we in Witto, de zoon van heer Faiko, de bouwer van het kasteel van Valkenisse, dan blijft de bouw zelf toch in het duister van de voorbije eeuwen verborgen. Het thans teruggevonden deel kan, vergeleken met de resten van andere kastelen in de buurt (de Hellenburg te Baarland, 't Burcbtje in Yerseke), worden gedateerd in de eerste helft, mogelijk zelfs nog in het eerste kwart van de 15de eeuw. Het aardewerk uit de beerput en het baksteenformaat (28 x 14 x 7 cm) hebben een vergelijkbare datering. Ter nadere informatie: een aangetroffen eikenhouten paal uit de brug van 't Burcbtje te Yerseke had als kapdatum tussen 1421 en 1429. De mogelijkheid van een aanzienlijk oudere stichting van het kasteel is, zeker gezien het voorafgaande, denkbaar. De lokatie van het vroon waar 'Oost aen daer Casteel op gestaen De beerput tegen de kasteelmuur. Bladzijde uit het kaartboek van Smah legange. De buitendijk tegen de 'Vaert naer Valkenisse' met de verschiIlende welen. heeft' tegen de buitendijk was kennelijk niet ongevaarlijk. De kaart van de landmeter Smallegange uit 1637 toont door de verschillende erop voorkomende welen dat deze dijk herhaaldelijk is doorgebroken.12 Mogelijk is bij een dergelijke doorbraak het kasteel verwoest en voor een gedeelte onder de dijk verdwenen. Vondsten uit de beerput Uit de beerput kwam slechts een naar verhouding geringe hoeveelheid aardewerk te voorschijn. Het betreft twee kruiken, een fragment van een drinkschaaltje en nog wat fragmentjes van mogelijk drinkkannetjes, gemaakt van het z.g. steengoed uit het Rijnland. Een van de kannen is een z.g. Jacobakan. Deze bestaat uit grauwwit steengoed en is overtrokken met een glanzend, oranje/rood gevlamd leemglazuur. Op het fragment van het drinkschaaltje 7

Nehalennia | 1996 | | pagina 9