op zoek naar zout, brandstof'en klei. Werkgroep Industriële Archeologie Zeeland De Werkgroep Industriële Archeologie Zee land (WIAZ) is in 1982 opgericht op initiatief van de Zeeuwse Culturele Raad. Het secretariaat van de geheel uit vrijwilligers bestaande WIAZ is momenteel ondergebracht bij de Sector Cultuur van de Stichting VMC- Zeeland. De werkgroep houdt zich bezig met het inventariseren van in Zeeland aanwezige industriële restanten en het bevorderen van onderzoek ernaar. Aanvankelijk richtte WIAZ de inventarisatie en documentatie vooral op objecten die op het punt van verdwijnen stonden. Zo werd in het verleden aandacht besteed aan bijvoorbeeld de bunkers bij Dishoek en Oostburg, de stoomtram Goes- Borssele, de smederij van De Schelde in Vlissingen en de luchtwachttoren bij Kloosterzande. Later is overgegaan op een meer projectmatige aanpak. Dat heeft onder meer geresulteerd in een systematische inventarisatie en documentatie van de meekrapindustrie en vlasindustrie in Zeeland. Andere projecten hadden betrekking op het industriële erfgoed in een bepaalde regio. Deze projecten waren gekoppeld aan de uitgave van een publicatie, met name bedoeld voor het grote publiek. In 1985. 1988 en 1990 verschenen boekjes over respectievelijk Schouwen-Duiveland. Walcheren en de Kanaalzone.5 In het laatste geval ging de uitgave gepaard met twee documentaire tentoonstellingen in Terneuzen en Sas van Gent. De uit zeven personen bestaande werkgroep houdt zich op het moment bezig met een (inventariserend) onderzoek naar de scheeps werven in Zeeland. Dit onderzoek is enige jaren geleden gestart en zal naar verwachting in het najaar worden afgerond, wederom met de uitgave van een publicatie. MIP en MSP Sinds tien jaar is de aandacht voor jongere bouwkunst en stedebouw in het algemeen sterk gegroeid. Ook de aandacht voor IJzeren loskraan aan de Rotterdamsekaai te Middelburg 17

Nehalennia | 1996 | | pagina 19