industriële monumenten is hierdoor toegenomen. De landelijke aanpak ging uit van het principe dat eerst geïnventariseerd moest worden wat er in Nederland nog aan jongere bouwkunst en stedebouw aanwezig was, om vervolgens te kunnen selecteren wat hiervan behouden zou moeten blijven door aanwijzing als monument. De uitvoering hiervan werd verricht in twee opeenvolgende projecten met de afkortingen MIP en MSP: Monumenten Inventarisatie Project en Monumenten Selectie Project. Ook in Zeeland is tussen 1988 en 1990 het MIP uitgevoerd. In totaal 5300 objecten en complexen van jongere bouwkunst en stede- bouw uit de periode 1850-1945 zijn geïnventa riseerd en vastgelegd in drie regio- en dertig gemeentebeschrijvingen. Een selectie hieruit is gepubliceerd in een voor een breed publiek bestemd overzichtsboek.6 Het Monumenten Selectie Project (MSP) is thans nog aan de gang. Verschillende monumenten zijn reeds voorgedragen voor plaatsing op de monumentenlijst. Afbraak of herbestemming? De romanschrijver Herman de Man (pseudo niem van Salomon Hamburger) bepleitte voor de laatste wereldoorlog vol overtuiging de afbraak van windmolens, op het moment dat ze niet meer als zodanig dienst deden! Een pleidooi dat toen al weinig weerklank vond, en dat tegenwoordig zéker niet zou vinden. Wil een politicus zich vandaag ongeliefd maken, dan moet hij een molen doen slopen. Nee, tegenwoordig reist prins Claus naar Zeeland af om in zijn kwaliteit van bescherm heer van de vereniging 'De Hollandse Molen', met overheidsgeld gerestaureerde windmolens weer in bedrijf te stellen. Koesteren, dat doen wij onze molens als het even kan, ook al vervullen de meeste al lang niet meer hun oorspronkelijke functie. Andere gebouwen daarentegen, andere onder delen van het industrieel erfgoed kunnen geheel tegenstrijdige emoties oproepen. Het oude fabrieksgebouw, de vervallen sluis of de overwoekerde tramremise is voor de één een lelijke sta-in-de-weg, maar betekent voor de ander een kostbare en tastbare herinnering aan een voorbije fase in onze technische ontwik keling. Een vaak belangrijke factor voor het behoud De Zeehondenwerf te Vlissingen aan het begin van deze eeuw. 1 8

Nehalennia | 1996 | | pagina 20