van industrieel erfgoed is de mogelijkheid tot herbestemming. In Zeeland zijn hiervan diverse positieve voorbeelden te noemen: het Arsenaal in Vlissingen (attractiecentrum, theater), de watertorens in Vlissingen (kantoor) en Oost-Souburg (expositiegebouw), de meestoof in Wilhelminadorp en de houtloodsen in Goes (beide woningbouw).7 Toch gaan er ook nog met zekere regelmaat beeldbepalende gebouwen tegen de vlakte. Een Zeeuws voorbeeld dat zelfs landelijke afkeuring oogstte was het neerhalen van het karakteristieke fabrieksgebouw van meel fabriek 'Walzenmolen' in Sas van Gent. ten behoeve van, nota bene, een winkelcentrum." 1996: Jaar van het Industrieel Erfgoed Om dit in de toekomst te kunnen voorkomen dient vooral het maatschappelijk draagvlak voor het behoud van industriële monumenten vergroot te worden. Vandaar dat 1996 door het Projectbureau Industrieel Erfgoed en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is uitgeroepen tot Jaar van het Industrieel Erfgoed. Op 29 februari werd het jaar V* A V\a°c otticieel door staatssecretaris A. Nuts geopend. Dit gebeurde in één van de toppers van dc internationale bedrijfsmonumenten, de door Van der Vlugt en Brinkman ontworpen Van Nellefabriek (1926-1930) in Rotterdam. Tevens presenteerde P. Nijhof, autoriteit op het gebied van de industriële geschiedenis, zijn fotoboek met een staalkaart van industriële monumenten in Nederland.9 Gedurende het hele jaar worden activiteiten georganiseerd, waar kennis kan worden gemaakt met het industriële erfgoed van Nederland. Twee van die activiteiten zijn inmiddels al achter de rug: wandelen langs industriële monumenten tijdens het Nationaal Museumweekend (22 en 23 maart) en ze per fiets bezoeken tijdens de Landelijke Fietsdag en Nationale Molendag (11 mei). Er volgen er echter nog vele, onder andere tijdens de Dag van de Architectuur (29 juni), de Open Monumentendag (14 september) en de Techniekweek (6 tot 12 oktober). Op 31 augustus start Teleac tevens een twaalfdelige TV-serie met een begeleidend boek. Ook in Zeeland zullen diverse activiteiten plaatsvinden of zullen reeds bestaande activiteiten op het thema inhaken. Voor de meeste van deze activiteiten geldt, dat zij inhoudelijk zijn verbonden aan het water. Voor Zeeland was, óók ten aanzien van het industriële erfgoed, het water vaak bepalend. Wandelroutes Op 19 april, de dag vóór het Nationaal Museumweekend, werd in het Techniek- museum in Delft het eerste exemplaar van het boek 50 wandelingen langs industrieel erfgoed overhandigd, liet boek is een uitgave van 'Op Lemen Voeten'. Van de vijftig in woord en in kaart beschreven wandelingen voeren er drie door plaatsen in Zeeland. Zo zijn er wandelingen uitgezet in Middelburg (handel en verkeer), Vlissingen (werken aan het water) en Yerseke (oesterputten). Alle wandelingen hebben een museum als vertrek punt.10 Dag van de Architectuur De Dag van de Architectuur valt dit jaar op zaterdag 29 juni. In Zeeland zal door de Bond van Nederlandse Architecten en het Overleg Hedendaagse Architectuur op die dag de aandacht worden gevestigd op een eigen selectie van industriële monumenten in de provincie. Dit geschiedt via een tentoonstellingsbox, opgesteld in Goes, en een speciaal affiche. Verder zal een openbaar debat aan het onderwerp worden gewijd. De tentoonstellingsbox zal na de Dag van de Architectuur nog op verschillende plaatsen in Zeeland te bezichtigen zijn. Open Monumentendag Ook de Open Monumentendag van 14 septem ber zal in Zeeland in het teken staan van het industrieel erfgoed. Zoveel mogelijk industriële monumenten, van watertoren tot meestoof, zullen die dag toegankelijk zijn. In nauwe samenwerking met de Zeeuwse water schappen zal vooral één bepaalde categorie van monumenten in het bijzonder aan de orde komen, te weten de monumenten die direct met de waterbeheersing hebben te maken, met name de gemalen. 19

Nehalennia | 1996 | | pagina 21