Publicatie en tentoonstelling Zeeuwse scheepswerven Het eerder genoemde scheepswervenproject van de WIAZ zal in het najaar uitmonden in een publicatie en een tentoonstelling in het Stedelijk Museum Vlissingen. In de publicatie staat de beschrijving van alle scheepswerven die er in Zeeland zijn geweest centraal. Deze beschrijving is regionaal en per plaats geordend. Verder wordt aandacht besteed aan de geschiedenis van de Zeeuwse scheepsbouw en die van enkele toonaangevende scheepsbouwersgeslachten. Uiteraard biedt de publicatie ook alle ruimte aan boeiend beeldmateriaal. De publicatie is vooral bedoeld om in brede kring gelezen te worden. In het Stedelijk Museum Vlissingen zal een tentoonstelling worden ingericht, waarin veel van de in het boek beschreven materie door middel van voorwerpen en documentatie zal worden gevisualiseerd. Speciale aandacht zullen de voor Vlissingen belangrijke Admiraliteitswerf, Marinewerf en de Koninklijke Maatschappij De Schelde krijgen. De thematisch-chronologisch ingerichte tentoonstelling zal van medio oktober tot medio januari 1997 te bezichtigen zijn. Zeeuws monument In elke provincie stelt de ANWB een bord beschikbaar met informatie over één bepaald object. Op zoek naar een voor Zeeland typerend object, was de keuze snel gemaakt voor één van de zeer weinige overgebleven meestoven. Naar alle waarschijnlijkheid zal in de loop van het jaar zo'n informatiepaneel worden geplaatst bij de in 1863-64 opgerichte meestoof Willem III in Noordgouwe. Gebouwd als meestoof, werd liet gebouw nadien in gebruik genomen als cichorei- drogerij, in de wandeling: stoom- peekoffiefabriek. Uit beide fasen zijn interessante onderdelen herkenbaar, zowel in het in- als exterieur." Tiende Historische Studiedag Ook de jaarlijkse Historische Studiedag van de Werkgroep Historie en Archeologie zal dit jaar in het teken staan van het industrieel erfgoed. Onder de voorlopige titel 'Techniek in Zeeland' zal op zaterdag 9 november deze inmiddels tiende Historische Studiedag plaatsvinden. Verschillende sprekers zullen in lezingen ingaan op diverse ontwikkelingen van de techniek in Zeeland, met de nadruk op de eventuele overblijfselen hiervan in de vorm van objecten, gebouwen of terreinen. Zo zal drs. P. Nijhof een inleidend overzicht geven van de ontwikkeling van de industriële bedrijvigheid in Zeeland en zal dr. W. van den Broeke ingaan op de gevolgen van de aanleg van de Zeeuwse spoorlijn. Verder zal naar verwachting ook een typisch Zeeuwse landbouw-industriële bedrijvigheid aan bod komen: de meekrapcultuur en de meestoven. Ook zal middels een lezing en een film aandacht geschonken worden aan de scheeps bouw in Zeeland, met name bij De Schelde in Vlissingen. De studiedag zal dit jaar gehouden worden in het Arsenaaltheater, vlakbij een interessant voorbeeld van herbestemming van een 'industrieel' gebouw: het Arsenaal. Tevens bestaat de mogelijkheid om na afloop van de studiedag de tentoonstelling over de Zeeuwse scheepswerven in het Stedelijk Museum te bezichtigen. Onderzoek Nog veel industriële objecten wachten op studie. Onderzoek naar industrieel erfgoed kan een leuke combinatie zijn van onderzoek ter plekke, soms letterlijk 'in het veld', en literatuur- en archiefonderzoek. Het object zelf kan beschreven en fotografisch vastgelegd worden. Uit bouwstijlen en opschriften kunnen ouderdom en verbouwingen afgeleid worden. Vervolgonderzoek kan plaatsvinden aan de hand van literatuur en archieven. Vooral voor negentiende-eeuwse monumenten herbergen de archiefdiensten een schat aan informatie. Discussies in gemeenteraden over de bouw of uitbreiding van bedrijven, de toekenning van bouw- en hinderwetvergunningen en talloze statistische gegevens in gemeente- en provinciale verslagen bevatten de achtergronden over een object. Soms is het mogelijk dat het archief van een bedrijf waarvan een object onderdeel uitmaakte bewaard is gebleven. Waterstaats archieven herbergen veel informatie over zowel de waterstaatsobjecten zelf als over gebouwen waarvan de bouw op een of andere manier ingreep in waterstaatsbelangen en waarvoor derhalve toestemming nodig was. Om de onderzoeker de weg te wijzen heeft de Rijksarchiefdienst voor het eerste nummer in een serie onderzoeks-informatiebladen de bestudering van industrieel erfgoed als thema gekozen. De beginnende (amateur-)onder- zoeker wordt sinds kort ook de helpende hand geboden door een beknopte handleiding op dit terrein. Die wijst de weg om het industrieel erfgoed te benaderen via hetzij een sociaal- economische. een meer produktietechnische of een specifiek bouwkundige invalshoek.12 20

Nehalennia | 1996 | | pagina 22