Iti Zeeuwscli-Vlaanderen is een groep enthou siaste amateur-historici sinds kort bezig de geschiedenis van industrie en (niet-agrarische) bedrijvigheid te ontrafelen en de sporen daarvan, zo die nog aanwez,ig zijn, vast te leggen. De blik is daarbij vooralsnog gericht op de tweede helft van de vorige en de eerste helft van deze eeuw. Beschikte toen inderdaad elk dorp bijvoorbeeld over een eigen bierbrouwerij en hoeveel mensen werkten daar en tegen welk loon en onder welke omstandigheden? En welke andere bedrijven, industrieën en industrietjes telden stad en dorp en platteland in die periode? Vragen die niet alleen de wetenschappelijke nieuwsgierigheid bevredigen, maar waarvan het antwoord soms ook actuele problemen oplost. Zo verplicht de nieuwe Wet Bodembescherming gemeenten onderzoek te verrichten naar mogelijke bodemverontreiniging. Naast bodemmonsters kan ook archiefonderzoek inmiddels verdwenen en vergeten, maar nog altijd bestaande bronnen van vervuiling opsporen.13 liet onderzoeksproject wordt gecoördineerd door de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland in samenwerking Nol en 1. F. Bekkere.a., Het Wooldliuis (Vlissingen, Stichting Wooldhuis Vlissingen Vlissingen i.s.ni. het Gemeente archief Vlissingen 1996). 2. Zie bijvoorbeeld K. Hudson, World industrial archeology (Cambridge 1979). 3. Een actueel overzicht biedt P. Nijhof, 'Industrieel erfgoed in Nederland' in: Geschiedenis van de techniek in Nederland. De wording van een moderne samenleving 1800-1890 dl 6 (Zutphen 1995) 241-253. 4. Over molens in Zeeland verscheen: W. Staat, Zeeuwse molens (Middelburg, Stichting Natuur- en Recreatieinformatie 1991). 5. Dooi de WIAZ uitgegeven in samenwerking met verschillende uitgevers: Th. de Graaf, Schouwen - Duiveland met de klok mee. Een route langs zaken die herinneren aan de ontwikkeling van nijverheid en techniek (Middelburg, Fanoy Boeken 1985); A.F. Fran ken. Walcheren in het spoor van bedrijf en techniek. Vier routes langs objecten die herinneren aan de ontwikkeling van verkeer, handel en nijverheid (Middelburg. Stichting Natuur- en Recreatieinformatie 1988); W.H.P. Scholten (red.). Beelden uit het industrieel verleden van de Kanaalzone (Goes, De Koperen Tuin 1990). Met hulp van WIAZ is tevens verschenen: H. Sakkers. J. den Hollander, Luchtwachttorens in Nederland. Industrieel erfgoed uit de Koude Oorlog (Middelburg |1990|). 6. B.I. Sens, Architectuur en stedehauw in Zeeland 1850-1945. Monumenten Inventarisatie Project 8 (Zwolle, Waanders; Zeist, Rijksdienst voor de Monumentenzorg 1993). met de gemeentearchieven van Axel, Hulst en Sas van Gent. In de Nieuwsbrief van de stichting zal over voortgang en resultaten van dit project met enige regelmaat verslag worden gedaan. Landelijke informatiekrant Bij VVV-kantoren, bibliotheken en enkele musea is een speciale informatiekrant ver krijgbaar waarin de activiteiten die in alle provincies in het kader van het Jaar van het Industrieel Etfgoed plaatsvinden zijn gebundeld. Programma meekrapcultuur De Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon wijdt in het kader van de Zeeland Nazomer Festivals in september of oktober 1996 een programma aan de meekrapcultuur. Na een inleiding over de geschiedenis van de meekrapcultuur wordt een bezoek gebracht aan enkele Zeeuwse meestoven die nog te bezichtigen zijn. Ook kan een workshop 'plantaardig verven' worden gevolgd. Inl. en aanmelding: 0118-581507. 7. Zie in dit verband: P. Nijhof, E. Schulte. Herbestemming industrieel erfgoed in Nederland (Zutphen 1994). 8. De afbraak wordt bekritiseerd in: P. Nijhof, 'Op de bres. 1996, Jaar van het industrieel erfgoed', in: Erfgoed 5 1996) 2-3 en Nieuwsbrief Rijksdienst voor de Monumentenzorg 8 (1996) 2 (april) 2. Zie over de Walzenmolen: W.H.P. Scholten (red.), a.w.. 67-72. 9. P. Nijhof, 101 industriële monumenten (Zwolle, Waanders 1996). Zeeland is vertegenwoordigd met de houtloodsen in Goes, de vuurtoren in Haamstede, de havenkraan in Middelburg en de watertoren van Oost- Souburg. 10. J.E. Burger (red.). Langs het industrieel erfgoed van Nederland. 50 wandelingen met muscumbezoek (Amsterdam, Op Lemen Voeten 1996). 11. Zie o.a. F. Beekman, 'Meestoof. Verfstof uit de landbouw', in: S. Barends e.a. (red.). Over hagel kruisen, banpalen en pestbosjes. Historische landschapselementen in Nederland (Utrecht, Uitgeverij Matrijs 1993) 71 12. K. Bossaers e.a. (red.). Sporen van nijverheid. Op zoek naar industrieel erfgoed. Een handleiding (Haarlem, Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord-Holland, i.s.m. Stichting Stichtse Geschiedenis en Project Geschiedbeoefening Zuid-Holland 1995). 13. Vergelijk: E.J. Pelgrim, 'Industriële bodemveront reiniging in Hilversum', in: Historisch-geografisch tijdschrift 8 (1990) 24-33. 21

Nehalennia | 1996 | | pagina 23