baar is in het huidige stadsbeeld. Voor de niet ingewijde wordt de oriëntatie overigens wat bemoeilijkt omdat de Markt niet, zoals in de tekst staat vemeld, rechtsboven op de foto is afgebeeld maar linksonder. Het derde Zeeuwse object tenslotte valt onder het thema 'Ziel en zalig heid' en betreft de voor Nederland betrekkelijk zeldzame beschilderde grafkelders uit de veertiende en vijftiende eeuw in de St. Baafskerk van Aardenburg. Het boek is geillustreerd met scherpe zwart-wit foto's en is zonder meer fraai vorm gegeven. De verantwoor ding van de geciteerde bronnen is uitstekend en de beknopte literatuur opgave per beschreven object biedt volop gelegenheid voor verder onder zoek. Wie de Middeleeuwen in Neder land wil ontdekken - en gefascineerd wil worden! - hoeft eigenlijk niets anders te doen dan het boek te kopen en iedere week één object te bestu deren. In precies een jaar zal de ontdekkingstocht zijn voltooid. Wim Scholten Robbert Jan Swiers en Anton van Haperen, Een wandeling door de Manteling: cultuur en natuur aan de noordkust van Walcheren (Goes: De Koperen Tuin, 1996). ISBN 90.72138. 53.8. Prijs 19,90. In samenwerking met het Zeeuws Biologisch Museum en Staatsbosbeheer heeft De Koperen Tuin dit met vele kleur- en zwart/wit-illustraties ver luchte boek over De Manteling uitge bracht. Op het einde van de 20ste eeuw is voor dit gebied weer een peri ode van vernieuwing en bloei aange broken. Immers: het Zeeuws Biologisch Museum is kort geleden verbouwd (voltooid 1995) en kan zich tegenwoor dig beroemen op de inrichting van een unieke Hortus Zelandiae, een Zeeuwse heem- en thematuin. Staats bosbeheer heeft met de hulp van tuin en land-chapsarchitect Jan-Willem Bosch de stoot gegeven tot het her stelplan Westhove en omgeving. Dit plan 'met respect voor de natuur en de cultuurhistorische waarden' ruimt een belangrijke plaats in voor de stijlkenmerken van de historische buitens in het gebied: resp. die van de Barok en de Engelse Landschaps stijl. Als de Zeeuwse tuin en het herstelplan straks gereed zijn, is De Manteling klaar voor de 21ste eeuw. Nu al is het gebied sterk opgeknapt, en het enthousiasme van beide auteurs van Een wandeling door de Manteling is navenant. Ze behandelen op vlotte wijze de archeologie en geschiedenis van het gebied en zijn omgeving; verder worden de verschillende landschapstypen op duidelijke wijze behandeld, terwijl ook het reilen en zeilen van het biologisch museum worden beschreven. Lijsten van activiteiten, adressen en een literatuuropgave besluiten het geheel De Manteling ligt op de grens van twee landschapstypen. Aan de ene kant het polderland en aan de andere kant de duinen, het strand en de Noordzee. Hierdoor heeft De Manteling 'twee gezichten: de beschutte en weel derige binnenduinrand en het woeste Noordzeestrand als tegenpool. Dit maakt De Manteling tot een bijzonder gebied, waar het goed toeven is.' Veel aandacht wordt door Swiers en Van Haperen besteed aan het bos in De Manteling, fauna en flora (bijv. aan een fenomeen als de stinzenplan- ten) en aan de buitenplaatsen als landschappelijke elementen. De lezer kan het waarheidsgehalte van een en ander zelf gaan beproeven: het boek bevat een ruim geïllustreerde beschrijving van een wandelroute door het bos, de duinen en langs het strand, waarbij steeds wordt gewezen op bij zondere aspecten van de omgeving. De vormgeving van het boek door Jan Bruijns van De Koperen Tuin is een variatie op zijn inmiddels be kende 'huisstijl'; ook het Al-formaat is gehandhaafd. Het is altijd wat hei kel om bij een Koperen-Tuinboek het aantal pagina's te noemen: dat lijkt vaak weinig, maar door formaat, 'economische' zetspiegel en dito letter type weet Bruijns in een boek van 10 of 80 pagina's net zoveel informa tie te stoppen als in een anders vorm- 23

Nehalennia | 1996 | | pagina 25