gegeven en tweemaal zo dik werk. Het kwistig gebruik van kleur bij een gidsachtig werkje als dit is een goede greep geweest. Kortom: een leuk, aantrekkelijk en goedkoop boek. O. Hoekstra, De hofstede Donker- zicht: gedenkschrift betreffende vijf generaties Leendertse op de hofstede Donkerzicht te Kamperland, 1810- 1995 (Goes: De Koperen Tuin, 1996). ISBN 90.721 38.54.6. Prijs 29,90. Vijf generaties op een Kamperlandse hofstede. 'Sinds 1810 wonen er Leen- dertsen op "Donkerzicht". Dat willen we graag voortzetten,1 schrijft Petra Leendertse in het Ten geleide van dit boek. Zij, de jongste telg van deze agrarische dynastie (geb. in 1966) werkt als directie-assistente in een vakantiepark, maar heeft tege lijk, samen met haar echtgenoot, deel aan het boerenbedrijf op Donkerzicht, met het doel dit te continueren. Het gedenkschrift werd op papier gezet door O. Hoekstra. In de jaren vijftig was hij bedrijfsvoorlichter op Noord-Beveland en een goede vriend van Henk Leendertse, de boer op Donkerzicht.Op basis van de door Henk Leendertse boven water gebrachte gegevens, en in nauwe samenwerking met hem, stelde hij De hofstede Don kerzicht samen: 'Hoe meer we vorder den, des te meer raakten we de over tuiging toegedaan, dat we met een heel bijzonder werk bezig waren.' Poldergeschiedenis, de opeenvolgende boeren, produkten, knechts, mecha nisatie, administratie, eigendom en pacht, paarden, nieuwbouw, expansie - het komt allemaal aan bod. Het af beelden van o.a. pachtcontracten en een lijst van geschatte roerende goederen uit 1915 geeft naast alle andere afbeeldingen aan het boek een extra documentair tintje. Voor geïnteresseerden in boerderij en agrarische geschiedenis, of in Noordbevelandse heemkunde, is het een gelukje dat dit fraai uitgegeven gedenkschrift ook in de handel is. De Koperen Tuin bracht hiermee een tweede Noordbevelands - en zelfs Kamperlands! - boerderijenboek uit: het eerste was het vooral op de jeugd gerichte Land S Zeezicht 1990), dat tot stand kwam in samenwerking met de Boerderijenstichting Zeeland. Jan Kuipers Drs.G.J.M. Janssen, Vereeniging 'Kinderzorg', 90 jaar zorg voor kin- deren (Middelburg 1996), 139 blz., afb. ISBN 90-9009305-2. Prijs 25, De Vereeniging Kinderzorg bestaat 90 jaar. 21 februari 1906 in Middel burg opgericht door de gemeenten van de Ned. Hervormde Kerk in Zee land met het doel de zorg voor kinde ren, die door welke omstandigheden dan ook, deze zorg ontberen. 90 jaar kinderzorg in een tijd waar in twee wereldoorlogen en een storm vloedramp ons gewest teisterden. In deze lange periode waarin normen en waarden aan grote veranderingen onderhevig waren, is de zorg voor het misdeelde kind ingrijpend gewij zigd. Wie het door Janssen geschre ven boekje over 90 jaar Kinderzorg doorleest, kan daar een tweetal meningen over het werk van deze instelling uit lezen. De eerste me ning is die van bestuurders, over heid, medewerkers enz., trots op een 'Kinderzorg' dat zich in deze 90 jaar de zorg voor de kinderen klein en groot heeft aangetrokken. De tweede mening is die van de kinde ren die deze zorg kregen. De mening die zij hebben liegt er niet om. 'Afgedankte kleren kreeg je van men sen, contact met jongens was verboden, ze moesten me zo nodig in een pleeg gezin plaatsen, die mensen hadden be ter een dienstmeisje kunnen nemen, we werden afgebeuld en onderbetaald.' Maar ook: 'Ik ben wel blij met die 8 jaar in Serooskerke. We hebben een goede opvoeding gehad.' Twee meningen over een instelling op weg naar de eenentwintigste eeuw. Veel is er sinds de oprichting veranderd in de zorg voor kinderen. Het gesloten huis aan de Herengracht is uitgegroeid tot een multifunctionele organisatie, welke de zorg voor kinderen die het 24

Nehalennia | 1996 | | pagina 26