in onze maatschappij moeilijk hebben blijft behartigen tot aller zegen. Bas Oele G.J. Lepoeter, De geheimen van de kerk van Kapelle onthuld. Van Onze- Lieve-Vrouwekerk tot huis voor het Woord (Goes, Heemkundige Kring De Bevelanden, 1 996), ISBN 90-70298- 23-6. Tijdens een bijeenkomst in de NH Kerk te Kapelle op 11 mei j.l. werd het boek De geheimen van de kerk van Kapelle onthuld van de hand van G.J. Lepoeter officieel gepresenteerd. De auteur schrijft in zijn voorwoord: 'Dit boek is niet volledig' (p. 11). Als we er van uit gaan dat geen enkel boek ooit volledig kan zijn benadert dit werk toch wel de volledigheid. Lepoeter, die zich heeft doen kennen als een verdienstelijk amateur-histo ricus, houdt zich al sinds zijn jeugd bezig met de kerk waar zijn groot vader koster was. Nu is deze middel eeuwse dorpskerk natuurlijk een bij zonder monument. Denk maar aan de 15de-eeuwse beelden van de apostelen, aan de grafzerken en de 17de-eeuwse tombe van Philibert van Tuyll van Serooskerke en zijn familie. Of aan de karakteristieke hoektorentjes, waarvan Lepoeter veronderstelt dat ze tussen 1950 en 1 550 zijn gebouwd (p. 90). In 17 hoofdstukken gaat de schrijver uitvoerig in op het gebouw, interi euronderdelen, de Hervorming, het orgel en het gebruik van de kerk. Daarna completeren een literatuur overzicht, een uitgebreid notenappa raat, 31 bijlagen, een persoonsna menregister, een verklarende woorden lijst, een verantwoording van de gebruikte afbeeldingen en een lijst van intekenaren dit 509 pagina's tellende boek, dat we gerust als een standaardwerk mogen betitelen. Uiteraard blijven er wensen: Lepoeter geeft aan geen handschrif telijke middeleeuwse bronnen te heb ben geraadpleegd; deze hadden - voor zover aanwezig - wellicht meer ophel dering over de oudste geschiedenis Wat overheerst is bewondering voor dit kloeke, veelomvattende werk, waarmee we de uitgever (de Heem kundige Kring de Bevelanden) en de auteur van harte feliciteren! Peter Sijnke VrouwenschiereilandProfessionele vrouwennetwerken in het leven van dr. H.C.M. Ghijsen (1889-1976). Scriptiereeks Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland nr. 19. De scriptie van Elisabeth Jongma geeft een heel bijzondere kijk op het leven van Rika Ghijsen. Voor de meesten van ons is zij voor namelijk bekend door haar levenswerk: het Woordenboek der Zeeuwse Dialec ten Zij begon hier evenwel pas mee in 1 928 toen zij dus al 99 jaar was. De voorliggende jaren werden onder meer gevuld met haar andere levens werk, de bestudering van de levens van Betje Wolff (dissertatie) en Aagje Deken, resulterend in het boek Dapper Vrouwenleven. Wat was de invloed van de 'vrouwen netwerken' op het leven en werken van Rika Ghijsen? In de vorige eeuw bedoelde men met een vrouwennetwerk een groep vrou wen die vriendschappelijke relaties met elkaar onderhield. Later werden het op de eerste plaats vrouwen die met elkaar een bepaald doel voor ogen hadden; de vriendschap kwam dan vanzelf. In de scriptie worden vier van deze jjroepen beschreven; voor Rika Ghjj^__ kunnen geven. Voorts loopt het geschiedverhaal tot 1 967 toen een vierjarige restauratie werd voltooid. Toch is er in de laatste 30 jaar het nodige met het gebouw gebeurd; ver melding lijkt me niet overbodig. Tenslotte mis ik een chronologisch 'beeldverhaal'. Het zou interessant zijn de diverse oude afbeeldingen van de Kapelse kerk (bijvoorbeeld op kaarten en plattegronden, zoals die van Jacob van Deventer uit het mid den van de 16de eeuw) met elkaar te vergelijken. Dit zijn echter staaltjes van detailkritiek. 25

Nehalennia | 1996 | | pagina 27