WOORDEN, GEZEGDEN EN UITDRUKKINGEN UIT GOEREE OVERFLAKKEE A. Wagner Door een aantal wat oudere liefhebbers van de dialecten van Goeree-Overflakkee is een lijstje samengesteld van wat losse gegevens uit deze dialecten. In de hoop dat het als aanvulling op het 'bestand' kan dienen volgt hier dit lijstje van woorden, gezegden en uitdrukkingen. 'n zoodje paeling- Hie is rööd op de graet- de koei z'n poke ik doen 'n bakje- kloene sjet- kort in de striengen staen- tervaelie of trevaelie- taarve- kammenet- spêêse- drêêse- 'n ope rietuug- schiethuus, poepdóöze, plee vrouw Blok mit 'r êne oage- hie is mit de keursen of- hie is mit d'n broek of- koorszak- (mét r) 'n jööitje- 'n omgang- taande voeten- vrollies stroppe- schuve, schuufje- wurfel- klinket- vierduitestik- tutepoeser- stiefele- ie kwam anstiefele- naregus- marege- (marugguh) uutrêêje- onderboon- veraltereerd- verlierze- instuuke- impesant- fleeweeke hoosje- hoosjesbrööd- pasjes, 'n hortje, 'n stuitje- aerbezem- vloervaarke- iets lange- maaltje socialist buik koffie (geen thee) kluwen (sokkewol) kort aangebonden travaille, noodstal om paarden te beslaan tarwe kabinet (meubel) spetteren, spatten, anderen natspatten idem, iets meer met slaande beweging onderbroek voor dames, met forse opening in het midden; het had met menstruatie te maken uit de tijd dat er nog geen inlegkruisjes waren.. WC WC (bril) werd ook van mannen gezegd als ze een grote boodschap produceerden in het veld zelfde als in Zeeland koossak of keussak bijv. bij het wieden: één rijtje twee rijtjes, heen en terug. Ook met de ploeg aan 't voeteneind vrouwen vrouwtjes punniken (maar: punnik niet in je neuze) 1. schijf worst, spek of koek. Nietvlees 2. lade, laatje draaihoutje als deursluiting (van wervel?) loopdeurtje in grote schuurdeur/méndeur H cent (vooroorlogs) rager/wisser voor lampeglas of voor tuit theepot aan komen stappen nergens morgen (je haar uit-)karnmen (onder de geboden) in ondertrouw ontsteld verliezen (die r is oud, maar komt nog voor) instorten (b.v. zandbouwwerk, of een rui'ne) (en passant) onderwijl, tegelijk vorige week duivel paddestoelen even: korte tijd aardbei handveger (met blik) korte steel dus pakken (vlg. Lucas 10:35 S.V.) 34

Nehalennia | 1996 | | pagina 36