lam, leeuwin met jongen, pelikaan, brood, duif, kachel en kazuifel; hert; Madonna met kind; Lam Gods. Diennotieven De dierensymboliek is zo oud als de mens. Zij ontstaat doordat de mens in het dier bepaalde eigenschappen van zichzelf of van anderen terugvindt, als navolgenswaardig of afschrikwekkend voorbeeld. De deugden en de ondeugden worden met deze symboliek uitgebeeld. Veel voorkomende motieven en hun symboliek zijn: adelaarals symbool van Christus (en de evangelist Johannes); duifsymbool voor de H. Geest (Matth. 3:16), vrede, barmhartigheid, boodschapper, postillon d'amour; bok, zinnebeeld der wellust en onkuisheid en daardoor het evenbeeld van Satan; eend, huwelijkstrouw, oud jachtmotief; gans, waakzaamheid, domheid, onnozelheid, praatzucht; haan. Christus als overwinnaar van de macht der duisternis en de boze geesten; haas. kleinmoedigheid, vreesachtigheid en vlucht; hert. zachtmoedigheid, fierheid, jacht (in Zeeland ziet men vaak een liggend hert); hond. trouw en waakzaamheid; kat, luiheid, gemakzucht, behaagzucht, vrijheid; konijn, vaak afgebeeld met leeuw en hert; leeuw (koning der aarde), kracht en standvastigheid; de Nederlandse leeuw, al of niet in Hollands tuin; zwaan, minne, attribuut van de goede dood; pauw. pronkzucht, ijdelheid, weelde, onsterfelijkheid. Grappig is dat op Zeeuwse merklappen de pauw vaak met afhangende staart afgebeeld staat, dus: 'ons Zeeuwen bin nie alleen zunig'. maar 'ons Zeeuwen bin ok bescheien' Andere motieven Naast de bijbelse en diermotieven ziet men nog veel andere voorstellingen op merklappen, o.a.: bloem- en bloempotmotieven, hart- en hoekmotieven, huis en huisraad (zie merklap 1709), kerk, kerktoren en kerkelijke voorwerpen, krans, krans met engelen, kroon, cartouche, molen, vierkant, ster en achthoek, de Nederlandse Maagd, spinnende aap, ruiters, paard en wagen, schip, randmotieven, tafereeltjes en mensfiguurtjes, vrucht en vruchtboom, levensbomen Zeeuwse merklappen Zijn er typisch Zeeuwse merklappen? Op een heel speciale groep van stop- en merklappen staan teksten. Er staat geborduurd wie de handwerkster was, wanneer zij haar opdracht voltooide (soms begon) en bij wie zij het geleerd had. Deze doeken zijn van Zeeuwse afkomst, de merklappen zijn bijna allemaal voorzien van het Middelburgse wapen. De Zeeuwse doeken laten verschillende keren hetzelfde grote gebouw zien. Dit gebouw met een rond uitkijktorentje op het dak lijkt op een huis uit 1641 in Vlissingen. Ook staat op vijftien Zeeuwse merklappen een bouwwerk met een grote poort en drie torens waarop vlaggen wapperen. Tot nu toe werd niet ontdekt om welk gebouw het hier gaat. Zijn op de haag van de Nederlandse Maagd pauwen met lange afhangende staarten geborduurd, dan blijken de doeken uit Zeeland afkomstig te zijn. Ook ziet men vaak: een volgeborduurde hoorn des overvloeds. tafels met tafelkleden en veel te groot uitgevallen boeketten die in orenvazen staan. Bij het trapgevelhuis zijn dikwijls twee zwevende geniën naast de top geborduurd, vaak dragen zij het lint met de kroon. Het verspiedersmotief, randjes met anjers of tulpen of rozen rondom, werd vaak op Zeeuwse doeken gebruikt. Opmerkelijk is dat op de lappen van Tholen en Sint Philipsland naast hetzelfde kerkje en huisje de randjes rondom vrij recht en geometrisch zijn, terwijl deze elders veel vloeiender en ronder zijn (zie merklap I860). Ook hier valt weer op te merken dat er typisch Zeeuwse kenmerken zijn. Nog steeds is er een grote groep merklappenliefhebbers en worden er merklappen geborduurd: de oude motieven worden vaak vermengd met nieuwe. De belangstelling voor deze doeken is groeiende, de merklappententoonstelling in streekmuseum De Meestoof in Sint Anttaland trok erg veel bezoekers, reden voor het museum om permanent merklappen te exposeren. In het museum worden ook foto's verkocht van oude merklappen. ♦Streekmuseum De Meestoof, St.-Amialaud 14

Nehalennia | 1996 | | pagina 16