waarvan symboliek en functie eigenlijk een raadsel is, zijn als het ware de tegenhangers van de devote pelgrimsinsignes uit dezelfde periode. Ook in Zeeland zijn er behalve de pelgrimstekens vele profane en erotische insignes gevonden. Lunch in 'De Grote Gans': een sfeervol kelderrestaurant met kelners in quasi- middeleeuwse hesjes. Het was hier heel gezellig, maar toen de druipkaars in onze hoek wegkwijnde en totale duisternis dreigde, zijn mijn reisgenote en ik maar op eigen gelegenheid naar de nabije O.L.V.-kathedraal gegaan, die niet op het programma stond. Dat bezoek moest haastig, want om 14.00 uur wachtte oud-conservator J. van Beylen (de belangrijkste kenner van de Zeeuwse platbodems) alweer in het Nationaal Scheepvaartmuseum. De bezichtiging daarvan werd door hem in- en begeleid. Voor alle liefhebbers van de Schelde, Zeeland, Vlaanderen en maritieme zaken is dit museum met zijn grote collectie een zeer aan te bevelen reisdoel. De vermoedelijke steven van een Vikingschip die afgebeeld staat in Vroeg- Middeleettwse ringwalburgen in Zeeland van oud-provinciaal archeoloog Robert van Heeringen e.a. (1995; alb. 58) wordt hier bewaard en geëxposeerd. Maar de aangegeven datering van de steven, een slangenkop van beukenhout, is enkele eeuwen vroeger dan Van Heeringen c.s. in hun boek vermelden. Het voorwerp werd er niet minder intrigerend om. Moesten we na een korte theepauze alweer naar huis? Ja, vertrek was al enige tijd geboden, merkte de organisatie. Alweer moest de route wegens de tijdsdruk worden omgegooid. We reden niet naar Perkpolder- haven, maar over Woensdrecht naar Kruiningen, zodat het merendeel van de deelnemers nog op tijd thuis kon zijn. De Zeeuws-Vlaantse excursiegangers werden afgezet bij de veerhaven aan de 'verkeerde' kant van de Schelde. Sommigen van hen vonden dit om begrijpelijke reden minder prettig. Deze kleine domper verzuurt hopelijk niet hun herinnering aan de rest van deze dag. die toch geslaagd mag worden genoemd. Een volgend reisdoel, na dit bezoek aan de Scheldemetropool? De bron van de Schelde natuurlijk. 'Slagader van liet vaderland.' schreef de Vlaming Bert Pelentan ergens over deze rivier, maar dat geldt vanzelf ook voor Zeeland. Kan zo'n excursie naar Frans- Vlaanderen in één dag? Het is eerder vertoond... De foto's hij dit artikel werden gemaakt en welwillend voor publicatie afgestaan door dhr. J.J. Jonker. 24

Nehalennia | 1996 | | pagina 26