Kok, gedeputeerde van de provincie Zeeland o.a. belast met cultuur, is in het voorliggend boekwerkje door de gemeentearchivaris van Tholen, dhr. J.P.B. Zuurdeeg, een schat aan gegevens bijeengebracht over de vesting Tholen. Ontstaan als dorp waar een tol van de hertog van Brabant was gevestigd, kreeg Tholen van Jan van Blois, heer van Tholen, in 1365 het recht tot het graven van vesten. In het daaropvol gend jaar 1366 verleende hij Tholen een keur die als een stadsprivilege kan worden aangemerkt. Een afbeel ding op de Scheldekaart uit 1168 toont Tholen als een met indrukwek kende poorten en muren versterkte stad. Talloze rampen zijn Tholen niet ge^ spaard gebleven, bij een grote stads brand op 16 mei 1152 ging het stadje praktisch geheel in vlammen op. Storm vloeden teisterden stad en land, maar desondanks is Tholen tot in onze twin tigste eeuw een aantrekkelijk stadje gebleven. Het is Zuurdeeg gelukt in klein bestek op een uitstekende manier de geschiedenis van het ves tingstadje vast te leggen. De aan leiding moge dan een kunstwerk, overi gens nu wèl afgebeeld, zijn geweest, het is een gedegen stuk geschied schrijving B.Oele M.C.S.Raats, J.J.B. Kuipers en A.J. van der Veeke (red.). Licht Zeeuws (Vlissingen: Uitgeverij ADZ, 1996). ISBN 90-72838-15-7, Prijs: 19.95. Zeeuws Licht was de titel van het boek dat ruim vier jaar geleden verscheen, ter gelegenheid van het eerste lustrum van Zeelands enige literaire tijdschrift Ballustrada Onlangs kwam Licht Zeeuws uit. In derdaad: ter gelegenheid van het tweede lustrum. Ik ben heel benieuwd wat men over vijf jaar weet te be denken, varianten lijken me niet meer mogelijk Net als het eerste boek is Licht Zeeuws een verzamelbundel van ver halen en gedichten van 19 in Zeeland woonachtige of uit deze provincie af komstige auteurs. Sommige bijdragen, zoals 'Terug naar Middelburg' van Carolijn Visser (niet haar beste ver haal trouwens), werden eerder gepu bliceerd. Dat wordt echter nergens vermeld. Onder de schrijvers en dichters van elders, die hun mede werking verleenden, vinden we naast Carolijn Visser: Rinus Ferdinandusse (met een flauwe Rutger Lemming-thril ler), Isaac Faro (een mooi kort ver haal over de zwemtocht van de haiku- dichtende boekhandelaar Jan Kaas), Ed Leeflang (twee gedichten), Willem Rothuizen (een herinnering aan een 26

Nehalennia | 1996 | | pagina 28