fameuze Veerse echtpaar, leverden met Veere: van vissersbuurt tot vestingstad hun eveneens van vele kleurafbeeldingen voorziene meester stuk af, bijgestaan door een deskun dige redactiecommissie met daarin o.a. dr. N. Bakker, prof. dr. P.A. Hende- rikx en prof. dr. C.A. van Swigchem. Het stevige en door Jan Bruijns mooi vormgegeven boek omvat drie delen: Geschiedenis, Stadsbeeld en De Ruimte verstild: de maquette van Veere anno 1813. Het boek bevat te veel deelonderwerpen om in dit bestek zelfs maar globaal te behandelen. Een enkel voorbeeld derhalve. Bij Geschiedenis vond ik boeiend en han dig, hoe nu eindelijk eens de galerij der Van Borselens op overzichtelijke wijze wordt gepresenteerd. Hun blote machtspolitiek liep niet steeds for tuinlijk af: bekend zijn bijvoorbeeld de lotgevallen van Wolfert I die, in 1299 gevangen te Delft, aldaar uit een raam zou zijn gegooid en terechtkwam op de lansen van zijn bewakers. Einde van zijn levensweg, maar de karavaan van zijn geslacht trok nog enkele eeuwen voort. Som mige onderwerpen zijn wat (te) sum mier behandeld, o.a. de economische neergang in de 18de eeuw. De naslag- waarde van Veere wordt zeer ver hoogd door het uitgebreide register op personen, toponiemen en onderwer pen. Helaas is niet alle in de noten vermelde literatuur in de literatuur opgave terechtgekomen. Dat de 'maquette 1813' in de Grote Kerk staat kon ik ook nergens vinden. Van meesterstuk gesproken: De Koperen Tuin maakte dit ongetwijfeld met Halfwerks Natuur in Zeeland, dat geheel in kleur is uitgevoerd. Het werk kwam tot stand in samen werking met de provincie Zeeland; de Afdeling Voorlichting (Robbert Jan Swiers) voerde de eindredactie. Naast foto's, kaarten e.d. zijn schitterende aquarellen opgenomen van Adri Karman (flora en fauna) en Erik van Ommen (landschappen). Het uitgebreide en kleurige illustratiemateriaal verlucht op welkome wijze de met informatie vol gepakte tekst. Natuur in Zeeland schetst een beeld van de Zeeuwse natuur en landschappen aan het eind van onze twintigste eeuw. Ook wordt de historische ontwikkeling van na tuur en landschap beschreven. De behandeling van de stof gebeurt aan de hand van verschillende landschaps typen: o.a. zee, strand en duinen, getijdenstromen, zeearmen en polder land. Ook de natuur in dorp en stad komt aan de orde. Natuur in Zeeland is een zeer degelijk naslagwerk, dat tegelijk een prachtig kijkboek is. Karman en Van Ommen zorgden voor een artistieke meerwaarde. Jan Kuipers 28

Nehalennia | 1996 | | pagina 30