Illegale schatgravers betrapt Bedreigd Valkenisse Na enig touwtrekken in het kabinet hebben de ministers Sorgdrager en Dijkstal hun zin gekregen. Sorgdrager krijgt er cellen bij en Dijkstal mag meer politieagenten aan stellen. Of dit ook een beter politie apparaat oplevert betwijfel ik ten zeerste. Onderstaande persoonlijke ervaring sterkt mij in die verwach ting. Enkele weken geleden consta teerde ik dat een schatgraver het Schor van Waarde betrad, voorzien van het nodige garnituur om op het achterliggende slik naar restanten van het verdronken middeleeuwse dorp Valkenisse te gaan graven. Dus inmiddelijk het politiebureau in Goes op de hoogte gesteld van het feit dat een persoon het staatsna- tuurmonumènt 'Schor van Valkenisse' bezocht, hetgeen zonder vergunning uitdrukkelijk verboden is, met kennelijke bedoeling bovendien de Monumentenwet te overtreden door illegaal het bodemarchief van Valke nisse te gaan verstoren. Mij werd toegezegd dat er een auto naar toe gestuurd zou worden. Voor de poli tie een koud kunstje zou je denken. Een schatgraver verblijft immers vaak enkele uren op het slik, zodat oom agent ruimschoots de tijd heeft om zijn laarzen te pakken en Valkenisse op te zoeken. Toch viel dit tegen. Enkele dagen later bleek bij navraag niets in 'het systeem' van de politie genoteerd te zijn omtrent mijn mel ding of wat daarmee gedaan is. We moeten er dan ook vanuit gaan dat bedoelde schatgraver met het mooie weer rustig zijn gang heeft kunnen gaan. Dit is een ernstige zaak van uit het oogpunt van zowel natuur waarden, als in archeologisch opzicht. De natuur kan zich wellicht nog her stellen. Een bodemarchief kan men echter maar een keer verstoren. Als men bovendien nog weet dat er schat gravers zijn die zich niet ontzien om schedels van het kerkhof van Valke nisse mee te nemen, dan zal men be grijpen dat ik de houding van de politie van Goes onaanvaardbaar vind (zij weet al langer van deze prak tijken) Het opnemen van een aangifte is nog steeds een wettelijke verplich ting die de politie dient na te leven. Dat in sommige gevallen een melding uit oogpunt van prioriteitenstelling niet tot actie van de politie leidt is nog te verdragen, maar dat men blijk baar gewoon niets doet is blamerend voor oom agent. Kortom, in aanstelling van meer poli tieagenten voor een betere criminali teitsbestrijding, waartoe de opsporing van schatgravers behoort, zie ik niet veel heil. Ik heb meer vertrouwen in een politieorganisatie van dezelfde sterkte die beter functioneert! Enige dagen later werd toch actie ondernomen, getuige bijgaand krante- bericht. WAARDE - Drie schatgravers zijn donderdag betrapt, op liet. verdronken land van oud-Valke nisse bij het schor van Waarde Een aantal gevonden voorwer pen werd in beslag genomen, evenals metaaldet.ect.oren en graafmateriaal Het drietal werd bekeurd. De politie en de jacht opzichter kwamen in actie naar aanleiding van een groot aantal klachten over schatgraverij Het. is de bedoeling de komende tijd vee! vaker te controleren Johan Smits mei 1996 Mededelingen AWN-afd. Zeeland In het voorjaar van 1996, tijdens het bouwrijp maken van het industrieter rein Arnestein II (Middelburg), werd door twee leden van onze afdeling, de heren Bostelaar en Visser, een fundament ontdekt aan de noordwest zijde van de kruising Ampèreweg/ Herculesweg op het terrein van de vroegere buitenplaats 'De Mortiere'. Het fundament werd verder blootge legd, opgemeten en ingetekend en een schriftelijk verslag van de waarneming is ingediend bij de prov. archeoloog, mevr. drs. E. Vreenegoor. Inmiddels is op basis van de gegevens uit de rapportage en uit persoonlijke waarneming een veldtekening van het 30

Nehalennia | 1996 | | pagina 32