waarschijnlijk het motto op de oorkonde in gedachten: 'iVlie de Zêêuwse spraeke, kan je vêê vrinden maeke'. C.iVI. Martens Oozetrekker Een paar weken terug hoorde ik op Omroep Zeeland een vraag over de Oozetrekker en waarvoor deze gebruikt werd. Om dit duidelijk te maken moeten we eerst het paeretuug beschrijven. Dit tuug bevat ruwweg drie gedeelten: 1. De tóóm (het hoofdstel) met het gebit. 2. Het grêêldit ging om de hals van het paard. Onderdelen waren de kossens, de klippels, de klossen, de truiten en het slot. 3. Het achtertuug met de rikrieme, de buikrieme, 2 lange oozen, 2 korte oozen, de striengen en de knevels. Door de oozen werden de striengen getrokken. Deze waren nieuw soms erg stug. Daarom was een oozetrek- ker nodig om de striengen door de oozen te krijgen. Een oozetrekker was een stuk ijzer- draad van 1 meter, met aan een einde een haak en aan het andere eind een oog als handvat. De striengen steke was het werk voor de opperknecht. Die moest de goede lengte van de striengen bepalen. Waren ze te kort dan raakte het paard met de benen het zwienk of te lang dan kon het paard buute de strienge stappe. Ook moest men rekening houden of het paard in de ans (links) of in de roe (rechts) werkte. De binnen- striengen moesten iets korter zijn dan de buutenstrienqenNa 1930 werd het paardetuig aangepast. De garelen waren niet meer gesloten maar open met een riemsluiting. Het leren achtertuig werd vervangen door het planketuug met korte staender. Dit had veel minder onderhoud nodig. P.J. van Langeraad D'n Hil Op 'n gegeeve aogenblik docht'k bie m'neige: Dat woordji hJJ^ stoeet vast niejt in 't Zieewse Woordeboek. Dat wi'k noe toch ieerst's eevejnies voor ieens in voor altied vastelle deur in 't woordeboek te kiekene of 'k dieer geliek in hea'e, of niejt. In laet't'r noe verdraojd nog an toe wèl in stoeo. In wi'je wel glao'e - in da's echt 'n bee'i kinderachteg va'm'n - da'k dat nog jammer vong aok dat't'rfn stieng. Ik leevende in de veronger- stelleng dat dat 'n woordji was dat wiele Ouddurpers noe 's hieelemaele voor uus eige allieene hao. Mar niee, oeor. Moeoj niejt! Ik zat'r lieelek naest. Vollegens dat Zieewse Woorde boek komt't aok op Schouwen-Duuve- land voor, al zeage ze dieer netuur- lek 'd'n 'il' in plekke van 'd'n hil' mit 'n echte 'h' d'rvoor, zoeoas wiele dat doewe. Kennelek hea'e wiele Ouddurpers wat mit Schouwen. Dat komt, omdat m'n oeojt zellefs zoeo duchte bie mekaore 'eleege motte hea'e, da'm'n mekaore oover waeter an konne roope, hea'k iejvers 'eleeze. Trouwens we binne toch aok allebiee 't land van de 'haoqe baomen' in plekke van 'n land mit die Zieewse 'hóóge bóómen'. Dieer hea'k toch niejt zoeo lange 'elee in 'Nehalennia' wat oover 'eeschreeve, wee'ie wel? Gek eigelek dat ze dat woordji hM^ op Flakkiee niejd'n kenne. Om uus te pestene zeie ze dan: 'Doew 't haeki op 't heeki, aors laope de tiekens oover d'n hil'! Niee, Oud- durpers binne niejt zoeo in tel bie de FlakkieenaersZe vonge uus al tied mar 'n bee'i achterlek, glaov'k. wiele Ouddurpers wiere op schoole in M'nheersen dan aok altied uut'- elache om uus 'goeo-, stoeo- in sloeo'ne', da'm'n zeie 'elache, 'ezeid, 'eschreeve' in plekke van vol uut qelache, gezeid in geschreeve, in om nóg wel 'n paer van die tiepies Ouddurpse ofwiekengen op 'i gebiejd van woordgebruuk in uutspraeke. Ze hao dieer op Flakkiee in de vaorste vaorte niejt in de gaaten dat dat woordji hM^ geweun 'n oerouwd Germaans woord is - kiek trouwens mar nae 't nog bestoeonde lengelse woord 'hill''t Beteekent niks aors as heuvelduin, hoog aangewassen 34

Nehalennia | 1996 | | pagina 36