grond, eiland, terp. In dan woort't allemaele inieens duu- delek. De oerbevolkeng van uus eilajn'i weunende op hillen, op tear- pen, net as de Friejzen. Dieken om d'reige ee'n haog waeter te beschear- mene hao ze toetertied nog niejt. Dat spreekt. Die bin pas laeter 'ekomme. De meansen leevende dieer waerschien- elek hieel soober van de visserieje, hiejwe 'n gei'i, wat schaepies, 'n minke hoewnders, in weunende in 'n earmelek plaggehu'i op d'n hil. 'D'r bestoeo anwiezengen dat'r in ieder geval al zoeo omstreeks 200 jaer nae Christus meansen op uus eilajn'i weunende.' Toet vandaege an toe woort dat woordji hM_ nog ge- bruukt voor de wurft ('t erf), 's Zaerdaeks doewe de boeremeansen nog nè'ies d'n hil anrieve op Oud- durpD'r is zellefs nog 'n eigenaem bekend, wieer 't woordji hj£ in voor komt. Dat is de naem van de plekke wieer hieel vroeger 'n kapelle'i 'estoeo heit, wieer de zieelui ter beedevaert gienge om te biddene voor d'r eige liefsbehouwd in voor de zie len van de meansen die d'r leeven al verloore hao op ziee. Dat Prikhil heit dieer 'eleege duchte bie De Punt an 't begin van D'n Dam, D'n Brou- wersdam, om persies te weezene. George Tanis Nieuwe CD Engel Reinhoudt en Ambras Engel Reinhoudt bracht in samenwer king met Ambras een nieuwe CD op de markt. De muzikanten stuurden een exemplaar naar onze vereniging. Hartelijk dank voor dit sympathiek gebaar, verder wensen we jullie veel succes in het komend winterseizoen. Op de omslag lezen we, dat de titel song 'Vremd Volk' het winnende lied was van Engel tijdens de landelijke streektaalwedstrijd in het Friese Oldeberkoop. Vremd volk De waereld die was blank, een bitje eenkennig ee. Toen viel de regenboge in duuzend kleuren nT benee. Het wier êên mengelmoes van blank, zwart, geel en road. Zóa oal een stikje regenboog in d'r arte en op d'r 'oad. 't Gaf êêst een groate schrik, wan op de Goese mart, DT liepe ineens Chinezen en A frikaoners pikkezwart. Een indiaan die oa een Arabier ontmoet Een waereldpolonaoiseja het was een bonte stoet. Op het Afrikaanse ritme en een inheemse fluit. Danst een boer op klompen mie een Zoeloebruid Een blanke blonde dame trouw mie een zwarte man. Wat dienk 'ja df van komt? Df komme dambordkinders van. Een gereformeerde broeder lopt mie een Islamiet, Te zoeken nT de waerheid, die were z'even kwiet. Een Eskimo lopt in een kimono uut Japan. Draegt op z'n erm een kindje uit Afghanistan Een vrouw uut Ougoudougou die ziengt een êêl mooi lied. Mie een Palestijnse een een Moskoviet. De mense maeke een krienge, geve mekoor'een 'and, Df voal manna uut d'n êmel en tortels langs de kant. Het menselijk palet da's duzend kleuren groat. Voe iederéén een plekje en gin mens voalr uut de boat. Mie z'n oalen in de ark op over levingstocht. Mensen stap gau in anders bin me uutverkocht. Engel Reinhoudt/AmbrasVremd Volk, Miel de Piel, verkrijgbaar in de Muziekhandel Project Zeeuwsch-Vlaanderen Op zaterdag 14 september kwamen de correspondenten uit Zeeuwsch- Vlaanderen samen in Zaamslay. Naast een gezellig samenzijn, werden ook 35

Nehalennia | 1996 | | pagina 37