Bescherming alleen is echter niet voldoende, als er geen passende gebruiker is. Hierin is inmiddels voorzien, doordat een theaterproducent de meestoof heeft aangekocht en in- en uitwendig heeft laten restaureren om dienst te gaan doen als 'kweekvijver voor hedendaagse kleinkunst in een historische ambiance'.6 Epiloog Industrieel erfgoed is voortdurend in beweging door verschillende oorzaken. Een belangrijk gegeven is, dat de technische ontwikkelingen steeds sneller gaan, waar door gebouwen, machines, apparaten en installaties ook steeds sneller verouderen. Kortom, de omloopsnelheid van industrieel erfgoed neemt toe. Vooral op het gebied van informatietechnologie (computers) en telecommunicatie is het tempo duizelingwekkend: vijf jaar is al een hele lange periode voor een PC of mobiel telefoontoestel Een andere oorzaak van verschuivingen binnen het industrieel erfgoed is groeiende aandacht voor zaken, die voorheen minder in de belangstelling stonden. Dit geldt vooral roerende objecten in relatie tot verkeer. Particuliere verzamelaars spelen daarbij een belangrijke rol. Een treffend staaltje hiervan is te vinden in achtertuin van de meestoof in Noordgouwe. Hier zijn dankzij particuliere verza melwoede een telefooncel en een Zeeuwse wegwijzer te vinden, die inmiddels zeer zeldzaam zijn geworden.7 Zonder de inzet van particulieren zou de toekomst van het industrieel erfgoed er somber uitzien NOTEN 1. Schakels in de keten. Tien jaar Federatie Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN) 1984-1994 (Haarlem 1995). 2. Het industrieel erfgoed en de kunst van het vernietigen. Adviesnota van de Commissie Industrieel Erfgoed (Zeist 1990). 3. De Werkgroep heeft een drietal regionale publicaties uitgebracht: Schouw en-Duiv eland met de klok mee (1985), Walcheren in het spoor van bedrijf en techniek (1988) en Beelden uit het industrieel verleden van de kanaalzone1990). 4. J.J. Havelaar en L.A. Sameel-Antheunis, De Walzenmolen van Sas van Gent. Buiten Bedrijf 4 (Zeist 1997). 5. B.I. Sens, Architectuur en stedebouw in Zeeland 1850-1945 (Zwolle 1993) 18-19. 6. 'Eerherstel voor Meestoof, in: ZierikzeescheNieuwsbode,24 april 1997. 7. Genoemde objecten waren najaar 1996 nog aanwezig, toen een ANWB-Monumenteninformatie- bord over de meestoof werd onthuld. 9

Nehalennia | 1996 | | pagina 11