hun taken: de primaire waterkering en het beheer over de hoofdwatergangen, die door afdamming op plaatsen waar zich steden vormden (Amsterdam, Rotterdam etc.) tot boezems werden. Vanuit die positie regelden zij ook de poldervorming, die zich gaandeweg ging voltrekken door verbetering van de bemalingsmogelijk heden, met name door de toepassing van de windmolen en de ontwikkeling daarvan sedert de veertiende eeuw. Dat maakte het in cultuur brengen van grote oppervlakken mogelijk. Ik beperk mij tot de poldervorm die voortkomt uit het geleidelijk aan verbete ren van de ontwatering door het omkaden van in cultuur gebrachte gronden. De omvang ervan werd door een aaneensluiting van ontgonnen gronden meer en meer bepaald door motieven van doelmatigheid en beperkte zich niet tot één nederzet ting, buurtschap of ambacht. Ik ga derhalve voorbij aan de polders die zijn ontstaan uit het winnen van land of het terugveroveren van weggeslagen land, langs zee, zeearm of grote rivier. Meer in het bijzonder zijn die te vinden in Zeeland en Friesland. De poldermolen is - afgezien van kleine molentjes als staartmolens en tjaskers - eeuwenlang de ongekroonde koning gebleven. Dat de bemaling met poldermolens tot ver in de negentiende eeuw heeft geduurd, is vooral te danken aan de vele verbeteringen die voortdurend, zowel aan het molengedeelte als aan het opvoer- werktuig werden aangebracht. Zowel de bedrijfsvaardigheid als de opvoerhoogte en de capaciteit namen gedurig toe. In het verhaal over de geschiedenis van de bemaling mag de ontwikkeling van molentypen niet ontbreken: de wipmolen, de bovenkruier, de binnenkruier, het scheprad, de vijzel, de molengang of getrapte bemaling. Het is vooral de uitvinding van de getrapte bemaling door Simon Stevin in de zeventiende eeuw mogelijk geworden meren en plassen droog te malen. De droogmakerij als bijzondere poldervorm was daarmee geboren. Schematisch kan de gehele bemalingsontwikkeling als volgt worden weergegeven. Van wildernis tot woongebied: fasegewijze verlopen ontginning van Holland. Ondanks verbetering van de wiekvorm en het toepassen van windborden ter vergroting van de windvang bleef de bemaling aan grote beperkingen onderwor pen. Op een schaarse uitzondering na is de molen als milieuvriendelijk bemalings werktuig niet meer functioneel. De uitzondering bij uitnemendheid is de molen viergang van de Drooggemaakte Polder aan de westzijde te Aarlanderveen nabij Alphen aan den Rijn. Voor het overige zijn gelukkig nog talrijke molens bewaard gebleven en in staat water te verzetten. Als landschapskenmerk zijn zij het beeldmerk van Holland geworden. Voor het perfectioneren van de bemaling en het droogmaken van grote meren, die als onderdeel van het bergend vermogen van de boezems niet konden worden gemist zolang deze boezems zelve niet konden worden bemalen, was het wachten op een geheel nieuwe vinding, die kwam in de vorm van de vuur- of stoommachi ne. Deze was in Engeland uitgevonden en daar toegepast voor het machinaal ontwateren van mijnen en andere industrieën. In de late achttiende eeuw was deze industriële revolutie nog niet tot ons land doorgedrongen. Het eerste experiment 13

Nehalennia | 1996 | | pagina 15