De pre-industrialisatie periode In de tijd dat vervoer over water een belangrijke rol speelde, maakten Zeeuwse haven- en handelssteden een bloeiperiode door en blies het gewest Zeeland een belangrijke partij mee in de economie van de Nederlanden. Naast het 'handels- en overslag bedrijf in de havensteden dat een belangrijke bron van inkomsten betekende, bestond de bedrijvigheid vooral uit traditionele verwerking van landbouw- en andere natuurlijke producten; zowel uit de eigen streek als uit gebieden overzee. Tot de verbeelding spreken de Zeeuwse meestoven. In en bij de havensteden waren de traditionele scheepsbouw en aanverwante bedrijven zoals touwslagerijen en houtzagerijen van economische betekenis voor de streekecono- mie. De vele windmolens die in deze periode in steden en dorpen verrezen vormden een vroege aanzet tot mechanisatie en productie verhoging in vele bedrijfstakken. De toestand in de negentiende eeuw Na een langzame terugval in de 18de eeuw kwamen de meeste Zeeuwse steden en daarmee de hele provincie in de tijd van de Franse overheersing in een diep economisch dal terecht. Weer onder Nederlands gezag speelde Zeeland in handel en scheepvaart nauwelijks meer een rol en raakte het eilandengebied door het water dat eerder juist welvaart bracht, in isolement. Het in de steden nog aanwezi ge kapitaal uit voorgaande eeuwen werd veelal opgeteerd, er werd nauwelijks geïnvesteerd. Werkloosheid en economische malaise grepen in de groeiende negentiende eeuwse steden om zich heen en hadden ook grote gevolgen op het platte land. Een groot aantal stedelingen en plattelandsbewoners raakte in armoe de. De nog resterende bedrijven waren veelal traditioneel, verwerkten streekpro- dukten en richtten zich op de plaatselijke afzetmarkt. Van meer dan regionaal belang waren de bedrijven niet. De industrialisatie periode In de eerste helft van de negentiende eeuw begon in de ons omringende landen de industrialisatie op gang te komen en vonden revolutionaire ontwikkelingen op technisch, wetenschappelijk en maatschappelijk terrein plaats. Op technisch gebied waren de ontwikkelingen in de productie en toepassingen van ijzer en staal van essentieel belang. Gietijzer werd van een min of meer decoratief materiaal een belangrijk constructie materiaal dat relatief goedkoop en in grote en ingewikkelde vormen was te produceren. Naast gietijzer kwam wel- of smeedijzer in de belangstelling dat ondanks de aanvankelijk hoge productie kosten interessant was als echt constructieijzer vanwege de vrij constante kwaliteit, mogelijkheden zoals grote afmetingen en slank dimensioneren en het opnemen van trekbelasting. Ijzer zou uitgroeien tot een alom toegepast materiaal voor eenvoudige en ingewikkelde, grote en kleine konstrukties. IJzer vormde de basis voor mechanisatie, industrialisatie en verbetering van transport: door stoomkracht aangedreven ijzeren machines vervingen de trage en 38

Nehalennia | 1996 | | pagina 40