Sluis, 56 uit Antwerpen. Maar de coördinatie deugt niet. Daardoor krijgen de Zeeuwen kans die eerste vloot afzonderlijk aan te vallen. Brandende boomstammen deden meerdere Spaanse schepen in vlammen opgaan. Worst, vastgelopen op een zandbank, werd omsingeld; na grote verliezen werden zijn schip en hijzelf zodanig gehavend, dat hij enkele dagen later in Vlissingen is overleden. Met de tweede vloot is wel hevig gevochten - de ondergang van de 'Olijfant' hoorde daarbij - maar een groot deel der Spaanse schepen wist toch via Rammekens Middelburg te bereiken. Den Haak II. In augustus 1573 hebben de Spanjaarden bij Westkapelle troepen aan land gezet, die erin slaagden Middelburg te bereiken. Bij Den Haak zetten zij voorraden voor Middelburg aan wal, maar na een vlootgevecht hebben deze Middelburg niet bereikt. Reimerswaal. Na Rammekens heeft Oranje de stedelijke vloten verenigd onder het eenhoofdig commando van Louis Boisot, een der ondertekenaars van het Smeekschrift der Edelen. Deze bijzonder begaafde vlootvoogd wist op 29 januari 1574 bij Reimerswaal met zestig schepen zeventig door de Spanjaarden uitgeruste bodems te vernietigen, die vanuit Bergen op Zoom de Oosterschelde afvoeren. En daarna nog eens dertig grotere schepen die vanuit Antwerpen de Westerschelde kwamen afvaren. Hierna kon Middelburg geen hulp meer verwachten. De stad gaf zich enkele weken later over. Lillo. Op 30 mei 1574 overviel Boisot daar negentien schepen, die door Requesens na de slag op de Mookerheide voor de feestende en muitende Spaanse troepen 'in veiligheid' waren gebracht. Hij vernietigde er acht en nam er elf mee naar Vlissingen. Leiden. Najaar 1574 was het de Zeeuwse vloot onder Boisot, die Leiden heeft ontzet. Zierikzee. Najaar 1575 heeft de Zeeuwse vloot hardnekkig geprobeerd om Zierikzee uit het beleg van Mondragon te ontzetten; die had daar weten te komen met zijn befaamde tocht 's nachts bij eb door het Zijpe, met 1500 man. Boisot is bij Zierikzee gesneuveld. Na een beleg van zeven maanden moest de stad zich in juni 1676 toch overgeven. Het is de enige actie van de Zeeuwse vloot die op een mislukking is uitgedraaid. Mondragons Toght der Spanjaarden door 't waater naa Duyvelandt en Schouwen. Drie wonderen Maar wat was dan toch het resultaat van die vier jaar lang wanhopig vechten? Holland lag na de slag bij Mook open voor het Spaanse leger. Dat had alweer Oudewater uitgemoord, zat in Schoonhoven en Kennemerland. Zeeland was na de val van Zierikzee geïsoleerd, rijp om door de grote Spaanse overmacht langzaam opgerold te worden. Het resultaat? Requesens had Fort Rammekens 10

Nehalennia | 1996 | | pagina 12