archeologisch onderzoek van de beerput van het pand 'De Struys'aan de Kaai te Veere. In verschillende periodieken werden door de provinciaal archeoloog en medewerkers van het PDB artikelen gepubliceerd over Zeeuwse archeologische onderwerpen. De provinciaal archeoloog publiceerde 'Archeologische monumenten op Schouwen- Duiveland' in de Kroniek van het Land van de Zeemeerminartikelen over de Nieuwerkerksche Kreek in Nehalennia en Scarabee en nam deel aan de voorbereidende besprekingen van Heilig en Profaan II. Zij maakte voorts deel uit van de redactie van Archeologie en cultuurtoerisme, een gezamelijke uitgave van de provinciebesturen van Oost-Vlaanderen, West-Vlaanderen en Zeeland. Jan Kuipers en Bas Oele waren vertegenwoordigd in de redactie van Nehalennia. Henk Hendrikse verleende medewerking aan de totstandkoming van artikelen in Scarabee en een personeelsblad van het ADZ te Vlissingen (met Jan Kuipers). Op het PDB werden door Bas Oele tekeningen gemaakt voor het artikel van oud provinciaal archeoloog J.A. Trimpe Burger over Haamstede-Brabers in het Archief van het KZGW, 1995. Vanuit het PDB werden teksten geleverd voor een leskist van het Zeeuws Museum ten behoeve van het basisonderwijs. Exposities, educatie/voorlichting Het PDB en/of de provinciaal archeoloog verleenden medewerking aan de inrichting van de volgende tentoonstellingen: het Verdronken Land van Valkenisse in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Goes; stadsarcheologie in het streekmuseum De Vier Ambachten, Hulst; kleine exposities te Middelburg (provinciehuis) bij het verschijnen van de boeken over ringwalburgen en prehistorie; archeologische vondsten in het gemeentearchief, Middelburg. Tevens werd in het PDB een kleine expositie ingericht over het thema ringwalburgen t.g.v. Open Monumentendag (september). Op 23 januari vond een televisie-opname plaats over het Verdronken land van Valkenisse voor het programma 'Van gewest tot gewest'; op 14 juli vonden opnamen over hetzelfde onderwerp plaats voor 'Twee vandaag'. Excursies naar dit gebied werden ondernomen en geleid voor: statencommissie Welzijn, IKZ/RWS, heemkundegroepen en de basischool van Waarde. Met de AWN werden excursies ondernomen naar Zeeuws-Vlaanderen en Brugge. Erfgoedtoerisme De TRAP-route Groot-Walcheren werd voorbereid. Op 4 april werd deelgenomen aan de onthulling van het info-paneel Vrouwenpolder en fort Den Haak. Aan de voorbereiding van de interregionale dag Archeologie en Cultuurtoerisme te Oudenaarde (België) op 27 september en de bijbehorende publicatie werd eveneens meegewerkt. In het kader van de Initiatiefgroep Recreatie en Cultuurtoerisme van de provincie Zeeland werd meegewerkt aan de restauratie van de funderingen van het kasteel 'Hellenburg' te Baarland. Onderzoek en waarnemingen 1. Archeologisch onderzoek aan de Nieuwerkerksche Kreek, gemeente Oostburg Ontdekking Eind 1994 vonden de heren R van 't Westeinde en H. Kennis aardewerk en botmateriaal aan de zuidzijde van de Nieuwerkerksche Kreek. Archiefonderzoek verricht door de heer Van 't Westeinde bevestigde dat zich op deze plaats mogelijk de nederzetting Nieuwerkercke bevond. (Het PDB bezat al enige gegevens over deze locatie). Schriftelijke bronnen berichten over een verzoek aan de bisschop van Doornik in 1197 om op deze plaats een kerk te mogen stichten. De kerk werd daarna gebouwd en gewijd aan Maria. Het gebied werd in 1570 getroffen door een stormvloed en in de 20

Nehalennia | 1996 | | pagina 22