Grafsteen Tot de opmerkelijkste vondst behoort een grafsteen of vloerzerk met een afmeting van 2,25 meter bij 1,50 meter en een dikte van 0,15 meter. Het betreft hier waarschijnlijk een Henegouwse hardsteen. De steen is voorzien van een randschrift, wapens en de symbolen van de vier evangelisten. Aan de zijkant is nog een deel van een merk te zien, dat waarschijnlijk in de steengroeve werd aangebracht. Omdat de zerk scheef was weggezakt raakten de twee bovenhoeken bij de werkzaamheden beschadigd. De tekst van de steen is nog niet volledig ontcijferd. In het Gotisch schrift lezen wij: de coster ..ns zuene die starf int jaer M CCCC LXXI den XXII sten dach in sporkele, bid over de zielewat wil zeggen: 'in 1471 op de tweeëntwintigste dag van februari (sprokkelmaand)'De wapens zijn evenals de hoeksymbolen van de evangelisten in een vierpas geplaatst. In het wapen staat een Andreaskruis met op de hoeken en in het centrum een roos. Tussen het wapenschild en de vierpas zijn bladranken afgebeeld. De linker bovenhoek toont de adelaar, symbool van Johannes, de rechter bovenhoek een engel, het symbool van Mattheus, de rechter benedenhoek het rund, symbool van Lucas en de linker benedenhoek de leeuw, het symbool van Marcus. Vervolg Dankzij de snelle melding van de plaatselijke amateur-archeologen en de geweldige samenwerking die wij mochten ondervinden van de uitvoerende instanties is hier nieuwe historische informatie ontdekt en tegelijkertijd veilig gesteld voor de toekomst. De zerk kon met vereende krachten worden geborgen en ligt voor nader onderzoek en ter conservering bij de heer Salomé in de schuur. Met de gemeente Oostburg wordt overlegd waar de steen het beste geplaatst kan worden. Hierbij wordt gedacht aan de kerk van Groede, een dochterkerk van Nieuwerkercke. De gemeente Oostburg heeft financiën beschikbaar gesteld voor de conservering, restauratie en plaatsing van de steen en voor een informatiebord. De kerkfunderingen bevinden zich aan de noordkant van het dorp. Het is niet duidelijk of de nederzetting zich ook ten noorden van de kerk, waar nu de kreek loopt, uitstrekte. Een duidelijke verhoging in het land ten zuiden van de kerkfunderingen, die zich uitstrekt over een lengte van ca. 200 meter geeft vermoedelijk de plaats van het dorp aan. Dit terrein is op dit moment niet bedreigd door werkzaamheden. Het gevolg van de ontdekking van de kerkfundamenten is, dat op deze plaats de natuurvriendelijke oever er iets anders uit komt te zien. Het terreingedeelte waarin de kerkfunderingen liggen wordt opgehoogd en de oever beschoeid, zodat het gevaar voor afglijding verdwijnt. De lengteas van de kerk is door de Landinrichtingsdienst gemarkeerd met twee houten palen. Deze palen zijn ingemeten door het kadaster, zodat ook de officiële coördinaten zijn vastgelegd. Wellicht kan langs de kreek, of op de plaats waar de grafsteen komt een tekstpaneel worden geplaatst met gegevens over de ontdekking van Nieuwerkercke. Behalve aan de in de tekst genoemde personen is dank verschuldigd aan de heren J. Eilander en R. Keyzer (Landinrichtings Dienst), projectleider J. v.d. Vorst (Grondmij), T. Martens (dagelijkse leiding project natuurvriendelijke oevers) en de uitvoerder van de firma Oomen. 2. Proefsleuf Retranchement-Noordstraat Geschiedenis Retranchement is een verdedigingswerk uit de 17de eeuw. Het is aangelegd aan de noordzijde van de vroeger voor de scheepvaart belangrijke zeearm het Zwin. Met andere fortificaties als Sluis en Aardenburg en de liniedijken daartussen vormde Retranchement een onderdeel van de Zwinlinie. Retranchement (Cadsandria) bestond uit twee forten op de hoekpunten en daartussen een wallencomplex met drie bastions aan de 22

Nehalennia | 1996 | | pagina 24