n :j wol, laken en steenkolen mee terug. In de 15de eeuw verhandelde men zout, dat uit Frankrijk werd gehaald. Blijkbaar was Westenschouwen in die tijd een welvarende plaats met ca.28 rijnse-wijnhuizen. De kerk is in de Tachtigjarige Oorlog verwoest en was rond 1600 zo bouwvallig dat hij werd afgebroken. Alleen de kerktoren zonder spits bleef nog tot 1845 als ruïne staan. Hij stond toen geheel verlaten in het land. Dit terrein wordt in de volksmond nog altijd 'het Kerkhof genoemd. Er wordt vermeld dat met het puin van de toren de Langendijk en stukken zeewering werden versterkt. De opbrengst werd in de gemeentekas gestort. Ca. 300 meter ten zuiden van de toren lag een vliedberg die tussen 1841 en 1874 werd afgegraven. Het terrein is nog bekend als de Bergwei en de plaats van de voormalige voorburcht is bekend onder de naam 'het broodkistje', waarschijnlijk omdat men hier in de vorige eeuw tufsteenblokken vond, die leken op versteend brood. Van de kerk zelf is erg weinig bekend. We kennen geen stichtingsdatum, geen stichter, geen patrocinium. Wel is bekend dat zich in de kerk een altaar bevond dat gewijd was aan Sint- Nicolaas. De kerk is een dochterkerk van Burgh. Deze kerk dateert vermoedelijk al uit de periode rond 1000 en is gewijd aan Willibrord en de Heilige Drieëenheid. Er is een afbeelding van Cornelis Pronk uit de 18de eeuw, naar een ouder voorbeeld; waarbij niet bekend is of de kerk er werkelijk zo uitzag. Op de prent is een stevige toren te zien met daarachter een kort hoog schip en een lagere kapel. Volgens de Badcourant van Schouwen uit ca. 1955 werden in het voorjaar van 1954 enkele stenen en stukken van een zuil waaronder een basement en een kapiteel van Udelfangen (Luxemburg) zandsteen tegen over het oude rechthuis opgedolven. 6. Booronderzoek vliedberg Rorikshil (gem. Mariekerke) Het verkennende veldonderzoek en het booronderzoek werden verricht omdat bij controle van het Monumentenregister bleek dat niet de vliedberg zelf, maar een strook grond ten oosten en ten zuiden ervan beschermd zijn (L546 gedeeltelijk). De berg zelf dient zo snel mogelijk te worden beschermd (L459) en op basis van dit onderzoek werd een voorstel voor bescherming van het monument geschreven. Vastgesteld diende te worden waar de voet van de heuvel lag, hoe breed en diep de gracht eromheen was en of de aanwezigheid van een voorburcht kon worden vastgesteld. De veldcontrole werd verricht door Gerard van Haaff en Ellen Vreenegoor (ROB) en door Bas Oele (PDB). Het booronderzoek werd verricht door Gerard van Haaff (ROB) en Bas Oele (PDB). Foto's werden gemaakt door Siem Kuppens (ROB). Een vliedberg was oorspronkelijk een opgeworpen heuvel waarop een verdedigingstoren van hout stond. In de literatuur worden deze heuvels als 'motte and bailley' of'chateau a motte' beschreven. Ze dateren uit de periode tussen 1000 en 1200 na Chr. J A-1 f t .1' v J 1 r A x Jti - - J Kaart met boorpunten en begrenzing gracht. Huidige staat, werkwijze De gracht van de berg is dichtgegooid. De bovenzijde is beschadigd. Er werden 58 boringen gezet: 6 raaien vanaf de berg naar het noorden, noordoosten, oosten, zuidoosten, zuiden en westen. En enkele raaien in de directe omgeving. 29

Nehalennia | 1996 | | pagina 31