Resultaten De boringen lieten zien dat de vliedberg op een afzetting van de Duinkerke II- transgressie ligt. Onder deze afzetting bevindt zich Hollandveen. De heuvel ligt aan het einde van een geul op een smalle zandige oeverwal. De gracht van de berg ligt in de geul, waardoor de gracht op natuurlijke wijze met water gevoed werd. De huidige diameter aan de voet is ca. 40 meter en kon exact worden bepaald. Het hoogste punt is nog 4,4 meter boven NAP. De gracht is ca. 20 meter breed en maximaal 1,40 meter diep. De onderkant van de gracht bestaat uit Hollandveen op Blauwe zeeklei. Resten van een voorburcht zijn niet aangetroffen. Vondstmeldingen 1995 Gemeente Axel Naar aanleiding van het uitgraven van de gracht rond het voormalige fort Sint-Jacob en het herinrichtingsplan van de gemeente werd in het allerlaatste stadium contact gezocht met de provinciaal archeoloog. Na inspectie ter plaatse werd een geofysisch en booronderzcek geadviseerd, uit te voeren door de Stichting RAAP. Het onderzoek werd in juni 1995 uitgevoerd. De gekozen aanpak leverde resten van een onbekend bakstenen gebouw van 20 x 15 meter in de grond van het fort op, dat geïnterpreteerd kan worden als kruithuis. Het gebouw werd door een zandpad verbonden met de toegang tot het binnenterrein. De toegang werd gevormd door een houten brug. Ten zuidwesten van de brug bevond zich een waterloop, die aansloot op de gracht en deze van water voorzag. Deze waterloop werd met een bakstenen waterdoorlaat onder de dijk door geleid. De resultaten van het onderzoek werden neergelegd in RAAP-rapport 128. Er werden tevens enkele vondsten uit de 17de en 18de eeuw gevonden. Ze bestonden uit aardewerk en glas en een stekel van een eetbare vis, de stekelrog. Gemeente Borsele Ten zuiden van de vliedberg van Coudorpe werd door H. van Wolde en S. Driessen uit Heinkenszand een stenen bijl uit het Neolithicum aangetroffen. De bijl heeft afmetingen van 6,75 x 5,2 x 1,95 cm en is gemaakt van grijze vuursteen met een vermicellistructuur. De determinatie werd verricht door J. Deeben en K. van der Graaf (ROB). In het zuiden van de zak van Zuid- Beveland bevindt zich een pleistocene opduiking. Gemeente Domburg 1Op het strand ter hoogte van kasteel Westhove werd een bronzen fibula gevonden door P. de Jongh uit Meiiskerke. Het betreft een Aucissafibula, Haalebos type A met een bandvormige beugel. Hij dateert uit de eerste helft van de 1ste eeuw na Chr. 2. Aan de rand van een kleiplaat op het strand van Domburg vond E. de Bie een gouden solidus uit de Romeinse tijd, van keizer Magnentius en geslagen te Trier in 350-351 na Chr. Het muntgewicht bedroeg 4,6 gram. De munt werd gedetermineerd door R. Reijnen te Nijmegen. 3. Ten westen van kasteel Westhove vond W. Huibrechtse uit Westkapelle een zilveren munt. Het betreft een penny uit de 12de eeuw. 4. Bij het omzetten van grond ten noorden van Westhove vond M. Hoepen uit Westkapelle 33 koperen duiten die gedateerd kunnen worden tussen 1739 en 1793 en zijn geslagen in Zeeland, Holland, Gelderland, Overijssel, Friesland en Utrecht; één zilveren dukaat uit 1776 was geslagen te Zeeland en een koperen pfennig uit 1789 te Darmstadt. De munten lagen op stapeltjes en er werden tevens resten van stof aangetroffen. Dit duidt erop dat de munten oorspronkelijk waren verpakt. Gemeente Hulst In september vond de heer Hylkema uit Hulst bij het slaan van een weipaal aan de Zeildijk ca. 40 cm onder het maaiveld een bronzen speerpunt. Qua type en versiering 30

Nehalennia | 1996 | | pagina 32