dateert deze speerpunt zonder twijfel uit de Bronstijd (ca. 1000 voor Chr.), determinatie H. Groenendijk (ROB). De speerpunt is mogelijk secundair gebruikt want er bevindt zich een restant van een ijzeren spijker in. Gemeente Middelburg IBij de aanleg van een kruidentuin op één van de binnenpleinen, het Muntplein, van de abdij van Middelburg werd een gemetselde waterafvoer uit de 17de eeuw waargenomen door leden van de AWN afdeling Zeeland. Daarbij werden ook scherven en botten gevonden. Bijzonder waren drie in elkaar passende smeltkroesjes met een min of meer driehoekige vorm, een houten knop, mogelijk afkomstig van een meubelstuk en een rekenpenning uit Neurenberg van het rosorb-type uit de 15 de of 16de eeuw. 2.Een bouwput aan de noordkant van de stad, op de plaats waar het ziekenhuis stond, zorgde voor wekenlange beroering in de stad van allerlei gravende lieden. Op de plaats van het ziekenhuis stond rond 1600 een weeshuis. Door de gemeente was op deze plaats geen geld en tijd ingeruimd voor het doen van verantwoord archeologisch onderzoek. Door de medewerkers van het PDB werden diverse funderingen, afvalkuilen en beerputten waargenomen. Lieden uit allerlei hoeken van Nederland meldden vondsten van deze plaats op het PDB in Middelburg. Bijzondere vondsten, die uit de 16de eeuw dateren zijn: een luizenkam met de inscriptie IMM1, een zilveren munt uit 1389-1405, kousen van textiel, een houten trommelstok, een fragment van een leren paardenschoen, een tinnen ruiterbroche met angel en een tinnen bekertje. Diverse vondsten werden door O. Goubitz en R. Meijers (ROB) schoongemaakt en geconserveerd. 3. Bij diverse rioleringswerkzaamheden in de binnenstad werden vondsten gedaan. H. Janse vond onder andere verschillende stukken tinnen kinderspeelgoed, waaronder een zeer fraaie speelgoedhellebaard en diverse munten uit de 15de t/m 17de eeuw. H. Bostelaar vond een deksel van gewei of hoorn met een afbeelding van een ridder uit de 16de eeuw. S. Driessen vond een stuk leer van een boekomslag, mogelijk een bijbel, met de letters LM B Messe VLM. 4.Op het industrieterrein Amestein vond M. Bil een fibula in de vorm van een kruisje uit de 15de eeuw. Gemeente Kortgene Op een akker waar vroeger een klooster op Noord-Beveland stond (Emelisse), vond H. van Wolde een ampul, een achthoekig verzilverd loden gewicht van 50,4 gram, een rond loden gewicht van 85,5 gram, drie loden gietproppen en een onbekend stuk metaal met versieringen in de vorm van lelies dat mogelijk deel uitmaakte van kistbeslag of een crucifix. Gemeente Oostburg I. Door melding van J. de Zwart uit Oostburg kon door B. Oele en H. Hendrikse een beschoeiing van de oude havendijk van Oostburg worden opgetekend. Deze vondst kwam tevoorschijn bij aanleg van de rondweg en bestond uit secundair gebruikt hout, waarschijnlijk scheepshout. 2. Bij de Nieuwerkerksche Kreek vond M. Bil een loden pelgrimsfiguurtje met staf uit de 14de eeuw. Het voorwerp meet 2,3 x 0,9 cm. B. Kennis en R. van 't Westeinde vonden diverse scherven van rood aardewerk en het skelet van een paard (determinatie R.C.G.M. Lauwerier, ROB). 3. Op de akker aan de Molenweg te Zuidzande werd door studenten van de lerarenopleiding van de Hogeschool Zeeland een fragment van een zogenaamde azabache gevonden. Het betreft de onderzijde van een pelgrimsinsigne van Sint-Jacobus uitgevoerd in git. Gemeente Reimerswaal 1In een kleilaag op de plaats van het verdronken dorp Rilland (bij Bath) vonden J. en P. de Jongh uit Meliskerke een complete roodbakkend geglazuurde kruik met twee 31

Nehalennia | 1996 | | pagina 33