genoeg andere, wat minder oppervlakkige bijdragen te lezen zijn. Wie zich wil verdiepen in het Zeeland van tussen de wereldoorlogen, vindt hier een waar cultuurmuseum. Een kleine opmerking: bij de installatieprocedure is per abuis het jaartal 1927 - van de eerste Ons Zeeland-CD - gehandhaafd. Spannende verhalen. Een adembenemende rondleiding door Miniatuur Walcheren (Middelburg: Miniatuur Walcheren, (1998)). 6 blz., afbn. Een goed idee, dit gidsje met spannende en 'illustratieve' verhalen, die een bezoek aan Middelburgs themapark Miniatuur Walcheren nog wat luister bijzetten. De inhoud is gevarieerd en put grotendeels uit het Zeeuwse sagenrepertoire. We lezen over een bakker uit Westkapelle die spelden in zijn brood bakte en Johan van Reygersbergh, de gifmenger van Westhove. Verder maken we een openbare bestraffing van een Vlissingse hoer mee, waarvan ik me het ooggetuigeverslag van Thomas Speeleveldt herinner Brieven over het eiland Walcheren, 1808). Na een Middelburgse gruwelmoord in 1838 en de ontsnapping uit de Middelburgse bajes van Pieter Ricart belanden we bij de bekende Veerse heksenzaak uit 1565, waarbij Digna Robberts en Geertruid Willemsdochter het leven verloren op de brandstapel. Het boekje Spannende verhalen, eigenlijk meer een luxe folder, is leuk geïllustreerd. Men kan het voor een luttel bedrag in Miniatuur Walcheren bekomen. Men had wel mogen vermelden dat de opgenomen verhalen ontleend zijn aan De Wete. Ook zijn de medewerkers - bijvoorbeeld onze Nehalennia-redacteur Bas Oele - nergens vermeld. Jan Kuipers I.J. van der Lijcke, Een kind in oorlogstijd, herinneringen aan mijn jeugd in Nieuwvliet, 1940-1950 (Aardenburg: Heemkundige kring West Zeeuws-Vlaanderen 1998). 96 blz., afbn. I.S.B.N. 1381.9542. De schrijver van deze herinneringen zat toen de oorlog op 10 mei 1940 uitbrak in de vijfde klas van de lagere school. Waarschijnlijk was hij daar op 1 mei terecht gekomen en is dus enkele jaren ouder dan ikzelf, want ik was net bevorderd tot de derde klas. Toch delen we veel herinneringen aan die dagen, ik op Zuid- Beveland en hij in West Zeeuws-Vlaanderen. Geboren en getogen in Nieuwvliet, Sintepier voor ingewijden; een dorp als vele andere, gelegen in een redelijk welvarende landbouwstreek, die echter door de economische crises in de jaren dertig kommervolle jaren beleefde. Links het huis waar het gezin Van der Lijcke gedu rende een deel van de Tweede Wereldoorlog verbleef. Fraai zijn de sfeerbeelden die de schrijver oproept in zijn vertelling over de gewone dagelijkse gang van het leven voor de oorlog. y>

Nehalennia | 1996 | | pagina 41