Walen, wel niet zo wild als Spanjaarden, maar duur, want hun voeding kwam voor rekening van de stad. Om precies te zijn kostte dat iedere dag weer 37 zilveren Carolusguldens. Die had Vlissingen niet; het geld moest dus geleend worden. Tenslotte was door het contact met Vlaanderen half Vlissingen tot het calvinisme overgegaan. In de duinen van Dishoek hield men hagepreken, de eerste in de Noordelijke Nederlanden! De magistraat nam het hele bezit in beslag van elke burger die als calvinist stierf. Maar als die Spanjaarden kwamen, kwam dan hun leven niet in gevaar? Kanonnen naar de kade Enkele Spanjaarden komen aan wal en gaan naar het stadhuis. Op onhebbelijke wijze eisen zij de inkwartiering te regelen. Maar dan komt Jan van Cuyk, heer van Erpt in actie. Gegevens over hem ontbreken; mogelijk was hij een adellijk heer uit de Zuidelijke Nederlanden. Blijkbaar straalde hij gezag uit, want hij nam de leiding. Hij eist van de magistraat de sleutels op van het 'Tuighuis', waarin de wapens van Vlissingen zijn opgeslagen. De magistraat weigert! De menigte trapt dan de deuren van het Tuighuis open, sleept kanonnen naar de kade en vuurt in de richting van de schepen. Anderen hebben de kwartiermakers in hun boten gezet en geadviseerd als de wiedeweerga te verdwijnen. De uit Antwerpen afkomstige transportschepen voelen niets voor vechten en varen naar huis terug. De Vlissingers ontwapenen de Walen, die te wandelen worden gezet naar Middelburg. Dat heeft al een Spaanse bezetting en zal verder wel voor hen zorgen. Ijlings wordt ook de half afgebouwde citadel afgebroken en met de grond gelijk gemaakt. Er is bij dit conflict niet één dode gevallen. Maar Alva is nu, behalve zijn Bril, ook nog zijn fles kwijt. De Zeeuw zegt immers niet K//ssingen, maar K/essingen. Vlissingen zei dus nee tegen de graaf van Zeeland. Zijn ze vergeten, dat die ook koning van Spanje is? En daardoor beschikt over het grootste en beste leger en de grootste en beste vloot in die tijd? Vlissingens gouverneur heeft ze genoeg gewaarschuwd: 'Gij kent nog luttel des Coninx macht. 1st dat ghy obstinaat blijft, wat hebt ghy goeds te verwachten? Nu, daarover maakten de Vlissingers zich geen illusies. Zij kozen uit hun midden een 'admiraal', Ewout Pieterszoon; een stevige vent, die wegens zijn gedrongen gestalte algemeen 'Worst' werd genoemd. Worst had goede betrekkingen in Antwerpen; daar kon hij aan wapens en munitie komen. Voorlopig beschikte hij over tien schepen. Aan bemanningen geen gebrek. Zeelui toen leerden naast varen ook al gauw vechten. Nu had Oranje, juist voor datzelfde jaar 1572, een plan gemaakt om de Nederlanden van vier kanten tegelijk binnen te vallen. Hij rekende daarbij op veel steun van de Hugenoten, die hij en zijn broer Lodewijk in hun strijd in Frankrijk in eigen persoon hadden bijgestaan. Helaas, ook dit nieuwe plan, geboren na vier jaar moeizaam herstel van het fiasco van de strijd in 1568, is gedoemd te mislukken. De Bartholomeusnacht zal aan alle Franse steun abrupt een einde maken. Maar dat was nog toekomst. Eind april hadden Veere en Amemuiden zich Amemuiden 6

Nehalennia | 1996 | | pagina 8