naast Vlissingen aan de zijde van Oranje geschaard. Veere was heel belangrijk; daar bevond zich het arsenaal van de Habsburgse vloot. Alva had er 2.000 scheepskanonnen opgeslagen als deel van zijn plan om Mary van Schotland te gaan helpen bij haar opstand tegen Elisabeth. Maar die is in de kiem gesmoord; tweeduizend kostbare scheepskanonnen vielen nu de Zeeuwen in handen. Maar overigens heerste er in de eerste zes weken na de befaamde zesde april een beklemmende stilte in de Nederlanden. Tot de mare de ronde doet, dat Lodewijk van Nassau op 24 mei met Franse hulp bij verrassing Bergen, de hoofdstad van Henegouwen heeft ingenomen. Dan is het hek van de dam! Den Briel werd door die onpopulaire Watergeuzen bezet. Maar Vlissingen had zichzelf bevrijd. Was dat toch mogelijk? Heel Holland en Zeeland gaan in korte tijd over naar Oranje. Slechts vier steden blijven Philips trouw: Amsterdam, Middelburg, Goes en Tholen. Bij de eerste twee zal daarbij zeker zorg voor hun handelsbetrekkingen hebben meegesproken. Let wel! Het vrijwel voor honderd procent rooms-katholieke Noorden kwam in opstand; Vlissingen was de belangrijkste uitzondering. De grofweg voor een derde calvinistische gewesten Brabant, Vlaanderen en Henegouwen deden niet mee. Vergeet dus het fabeltje dat de opstand er één was van protestanten tegen katholieken. Ten tijde van Alkmaars Victorie telde de stad 5.000 Middelburg: 'De gelukkigste koopstadt van geheet zeelant, gelegen op het eiland Walcheren 7

Nehalennia | 1996 | | pagina 9