koraalmuziek horen. Daarna vertolkte Quarles van Ufford, nu als erevoorzitter van het provinciaal comité, de dank jegens Hare Majesteit, dat zij het monument had willen onthullen. Bij de nu volgende overdracht van het gedenkteken namens het Comité sprak hij de verwachting uit, dat de gemeente steeds voor een waardig onderhoud van het monument en omgeving zou willen zorg dragen. De burgemeester verzekerde dat Middelburg het beheer en onderhoud gaarne op zich nam. Alvorens te vertrekken liet de koningin de heer Etienne aan zich voorstellen. Zij verzekerde hem, dat zij het beeld zeer mooi en goed gelijkend vond. Na de heer Etienne werd de heer Bosdijk voorgesteld. Tenslotte richtte Hare Majesteit zich tot de heer De Graaf, voorzitter van het plaatselijk comité, en zei dat de goede organisatie van alles op hoge prijs was gesteld. De tekst tlie Etiene de dag na de onthulling heeft ingebeiteld. Na haar vertrek werd het programma op de Dam voortgezet met 'Ons Zeeland'; woorden en muziek van de heer Bosdijk. Hierna volgde het défilé van maar liefst vijfhonderd verenigingen, scholen enz. Van de hele plechtigheid op 6 september 1937 is een film gemaakt, terwijl op de volgende dag Etienne aan de achterzijde van het monument de tekst 'onthuld door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina op maandag 6 september 1937' heeft ingebeiteld. Noten 1. Het tamelijk geringe bedrag 15.000,-) en ƒ4.500,- honorarium voor de beeldhouwer wiens ontwerp zou worden uitgevoerd werden beide te laag geacht. De termijnen van de inzending en uitvoering waren ook te kort. 2. Gemeentearchief's-Gravenhage. KK41: Stukken betreffende een gedenkteken voor H.M. de Kon. Moeder te 's-Gravenhage 1935. 3. Mirjam Beerman e.a. (red.), Beeldengids Nederland, 29. 4. Lambertus Zijl 1866-1947 Dordrechts Museum, museum Kempenland en - Eindhoven (Dordrecht 1990),139. 5. 'Het Amsterdamse Comité wilde een allegorisch gedenkteken om de daden van goedheid en waarachtige naastenliefde hiermede in blijvende herinnering te bewaren 'Zijl was 68 jaar toen hij besloot aan de wedstrijd deel te nemen. Het monument voor Koningin Emma te Amsterdam is het enige omvangrijke beeld van deze aard in zijn oeuvre Resp. PZC 3 januari 1935 en L. Zijl 1866-1947, 127. 6. Het Gemeentearchief Middelburg bezit materiaal over dit onderwerp waaruit veel gegevens zijn te putten, met name in het archief van de vereniging 'Uit het Volk - Voor het Volk' Hiervan is bij het schrijven van dit artikel dankbaar gebruik gemaakt 7. Op de offerte van de Fa Willy Modlich uit Aerdenhout is men niet ingegaan. 8. Sommige gemeenten hielden een inzameling met gesloten bussen, waardoor geen speldjes nodig waren. In Oud-Vossemeer b.v. ging de opbrengst van zo'n buscollecte gedeeltelijk naar de kas van het Nationaal Koningin Emma Herdenkingsfonds voor TBC- patiönten (en naar de oprichting van het gedenkteken) 9. Van 15 tot 21 mei 1928 werden behalve Walcheren ook andere delen van de provincie bezocht, onder streng incognito. 10. Dieleman noemde twee redenen om in Middelburg een gedenkteken voor wijlen koningin Emma te stichten. Ten eerste was Middelburg de hoofdstad van een zeer oranjelievend Zeeland en bovendien was het arm aan dergelijke monumenten. 14

Nehalennia | 1996 | | pagina 16