over oplossingen voor het arbeidsvraagstuk in de Zeeuwse landbouw tussen 1920 en 1960. Een voorlopig programma met informatie over de wijze van deelname aan deze studiedag treft u aan bij dit nummer van Nehalennia Voordracht lopend onderzoek: F.M. Wibaut (1859-1936), een sociaal democraat als ondernemer in Middelburg Op maandagavond 14 december houdt mevr. dr. J.C. Dekker in de serie voordrachten lopend onderzoek van de werkgroep een lezing over F.M. Wibaut. 'Zo ben ik niet bereid van de handel onvermengd kwaad te zeggen'. Deze uitspraak, door F.M. Wibaut opgetekend in zijn memoires, geeft onverbloemd het spanningsveld weer waarin deze sociaal-democraat in Middelburg aan het eind van de negentiende eeuw moet hebben verkeerd. Wibaut, die na zijn vertrek in 1904 naar Amsterdam een vooraanstaande rol zou gaan spelen in de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij (SDAP), was in Middelburg lange tijd actief als firmant en directeur van de NV Houthandel Alberts. Stammend uit een katholiek Vlissings gezin ontwikkelde hij zich van sociaal liberaal tot socialist. Hoe combineerde Wibaut het ondernemerschap met zijn socialistische opvattingen? Tegen de achtergrond van het sociaal en cultureel leven in Middelburg en van de opkomst van het socialisme in Nederland zullen Wibauts Middelburgse jaren als jaren van vorming' en 'sociaal ondernemerschap' nader worden uitgelicht. De voordracht vangt aan om 20.00 uur. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen en discussie over uitgangspunten, onderzoeksmethode en mogelijke nieuwe bronnen. De voordracht vindt plaats op maandagavond 14 december om 20.00 uur in Huize 's-Hertogenbosch, Vlasmarkt 49 te Middelburg en is voor iedere belangstellende toegankelijk. Aan deze voordracht gaat de algemene ledenvergadering van de werkgroep vooraf. Algemene Ledenvergadering De Algemene Ledenvergadering van de Werkgroep Historie en Archeologie vindt plaats op maandagavond 14 december 1998, aanvang 19.30 uur. De stukken treft u aan in deze Nehalennia. Na de ledenvergadering begint om 20.00 uur de hiervoor aangekondigde voordracht lopend onderzoek. Schenking zilveren molenbeker aan het Zeeuws Museum De collectie van het Zeeuws Museum is onlangs verrijkt met een genereuze schenking van een zilveren molenbeker uit particulier bezit. Deze beker is in 1736 gemaakt door de Middelburgse zilversmid Cornelis Blauwbeen. Hij werd meester in 1733 en trad toe tot het goud- en zilversmidgilde. Zijn meestersteken is een naar links gebogen been in een schild. Uit bewaard gebleven rekeningen weten we dat hij in 1747 betaald werd door het Vettewariersgilde voor het vergulden van een zilveren penning. De molenbeker bestaat uit drie onderdelen die tezamen één geheel vormen. Aan de onderzijde bevindt zich een afneembare beker die op de mondrand neergezet kan worden. Op de kelkvormige beker is een achthoekig molenhuis bevestigd. De kap met de wieken van de molen is met een pin geborgd aan het molenhuis. De wieken van de molen kunnen in beweging worden gebracht door op een blaaspijpje aan de achterzijde van de molen te blazen. Molenbekers werden in de 17de eeuw gebruikt als drinkspel. De losgekoppelde beker werd volgeschonken maar voordat men deze mocht uitdrinken, moest men op het blaaspijpje blazen. Stonden de wieken van de molen stil alvorens de beker geledigd was dan moest men als straf het aantal bekers uitdrinken dat de wieken aangaf. Het Zeeuws Museum heeft nog geen werk van Cornelis Blauwbeen in zijn verzameling. De zilveren beker zal permanent tentoongesteld worden in de 18de -eeuwse 34

Nehalennia | 1996 | | pagina 36