informatie! Ook de registers en de lijsten van stijl- en bouwkundige termen zijn heel nuttig. In het algemeen-historische deel zag ik, dat trouw is vastgehouden aan het dogma van de ontvolking van Walcheren na de Romeinse tijd. Van wie zijn dan toch al die munten geweest, die in het Walcherse achterland zijn gevonden en die dateren uit de eeuwen dat hier geen mensen zouden hebben gewoond? Allemaal verloren door zwervende herders, jagers en vissers - of door latere verzamelaars misschien? De vormgeving van het boek is wat gestreng, met de in zwart gevatte kopteksten, veel gebruik van vet en niet één kleurafbeelding. Dit laatste heeft waarschijnlijk wél de prijs betaalbaar gehouden... Huib Uil, De wapens neergelegd. Acht eeuwen besturen op Schouwen-Duiveland (Goes: De Koperen Tuin, 1996). 48 blz., afbn., lit. opg. ISBN 90.72138.686. Paperb.prijs ƒ24,90. Marien Mallekoote, Heinkenszand voltooid verleden (Goes: De Koperen Tuin, 1996). 48 blz., afbn. ISBN 90.72138.678. Geb.; prijs ƒ39,90. Twee recente uitgaven in de bekende 'A4- huisstijl' van De Koperen Tuin. De wapens neergelegd was een initiatief van de stuurgroep Herindeling Gemeenten Schouwen-Duiveland. De vereniging van de zes Schouwen-Duivelandse gemeenten is een belangrijk moment in de geschiedenis van het voormalige eiland, maar blijkt te staan in een lange traditie van bestuurlijke veranderingen op lokaal en regionaal niveau. Voormalig streek-, nu gemeentearchivaris Huib Uil beschrijft de geschiedenis van het besturen op Schouwen- Duiveland op toegankelijke wijze. De wapens neergelegd bevat talrijke illustraties; van de afbeeldingen in kleur moeten vooral de tekeningen van de gemeentevlaggen door C.L. van der Linde worden genoemd. Heinkenszand voltooid verleden is het derde boekje herinneringen van Marinus Mallekoote. Het verscheen na de 90ste verjaardag van de auteur! Aan de hand van tientallen, veelal nog onbekende ansichtkaarten en foto's wordt een beeld geschetst van de eerste decennia van de 20ste eeuw. Ook recent materiaal is opgenomen, zoals een foto van muziekvereniging Euterpe uit 1996. Mallekoote was daarvan ook lid. In 1922 mocht hij meespelen op een concours in Vlissingen: 'De reis naar Vlissingen zelfwas al een belevenis. Eerst met de fiets naar het station bij Eindewege, dan met de trein naar Vlissingen en vandaaruit met de stoomtram Walcheren naar de stad. Jan Kuipers A. C. Meijer (eindred.), Duizend jaar Walcheren. Over gelanden, heren en geschot, over binnen- en buitenbeheer; bijdragen van A. Beenhakker. P. Henderikx, L. M. Hollestelle, A. P. de Klerk, J. H. Kluiver, L. R. Priester, J. Zwemer (Middelburg: Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 1996). ISBN 9070534231. Prijs ƒ65,-. Begin december stond ik bij het blootgelegde profiel van de wal van Middelburg, nagenoeg in de tuin van het voormalige Polderhuis Walcheren en staarde naar levende geschiedenis. Daar lag voor mijn ogen elfhonderd jaar oud mensenwerk. Eigenlijk een dijklichaam van plaggen, opgeworpen, niet tegen de natuur, maar tegen de mens. Honderd jaar na de bouw was de wal nog altijd in gebruik en begon de periode van het embryonale waterschap. Voorzichtig werd begonnen met de aanleg van dammetjes en dijkjes door particulieren, om droge voeten te houden, land te ontgin nen, schapen te weiden enz. Aan het duizendjarige tijdperk van het waterschap Walcheren kwam vorig jaar een einde. Door fusie ontstond het Waterschap Zeeuwse Eilanden en een nieuw polderhuis werd betrokken in Goes. Deze verdwijning werd gecompenseerd door het verschijnen van dit boek Duizend jaar Walcheren. Het beschrijft de geschiedenis vanaf de eerste pogingen het buitenwater buiten te houden en het overtollige binnenwater naar buiten te werken, voorwaar geen makkelijke taak. Meermalen was de kas leeg en dreigde achterstallig onderhoud en vaak moest worden ingegrepen na oevervallen of dijkbreuken. Dat Middelburg, als belangrijkste stad van het eiland, een flinke (financiële) vinger in de pap had kan als rode draad door het hele boek worden gelezen. Uit de bijdragen van verschillende auteurs komt het boeiende verhaal van de strijd tegen het water naar voren, alsof het nog maar net gisteren plaatsvond. Uiteraard is 23

Nehalennia | 1997 | | pagina 25